Prasa włoska zwraca uwagę na programowy charakter piątkowych wczorajszych przemówień Ojca Świętego.
Wiąże je z głównym wydarzeniem nad Tybrem - manifestacją w obronie rodziny, organizowaną przez środowiska podzielające opinię Kościoła i nie chcące się zgodzić na legalizację związków partnerskich, w tym homoseksualnych.
Turyńska „La Stampa” słowa wypowiedziane do biskupów uznaje za jedno z najbardziej nabrzmiałych treścią i mocnych przemówień w ciągu dwóch lat pontyfikatu Benedykta XVI. Miało ono charakter uniwersalny, stanowiąc kompendium dla posługi biskupiej we współczesnym zlaicyzowanym świecie – pisze wysłannik gazety. Podobną opinię wyraża „Il Messaggero”, wskazując, że słowa Papieża wypowiedziane w São Paulo powinni uważnie odczytać również biskupi europejscy, tym bardziej, że chodzi nie tylko o problemy cywilizacyjne, ale także wewnętrzne trudności Kościoła. Naprawienie błędów i uleczenie ran dopomoże chrześcijanom w odnalezieniu swej tożsamości, stawieniu czoła prozelityzmowi sekt i znalezieniu rozwiązań problemów społecznych – zauważa rzymski dziennik.
Mediolański „Corriere dela Sera” swą relację z papieskiej pielgrzymki opatruje słowami: „Rozwody i związki cywilne są raną zadaną społeczeństwu”. Wysłannik gazety podkreśla niepokojący stan brazylijskiej rodziny, wskazując na nietrwały charakter tamtejszych tak zwanych „wolnych związków”. Ich owocem są tysiące „dzieci ulicy”. Wiele uwagi poświęcono zawartej w homilii Benedykta XVI krytyce mediów, które wyśmiewają świętość małżeństwa i czystość przed ślubem.
Prawicowy „Il Giornale” obok trudnej problematyki rodzinnej w przesłaniu Ojca Świętego do biskupów dostrzega także apel o ewangelizację, która musi prowadzić wiernych do osobowego spotkania z Chrystusem. Zwrócono uwagą na krytykę polityzacji oraz ideologizacji Kościoła oraz wezwanie do wierności kapłańskiemu celibatowi. Ojciec Święty – zauważa dziennik – nawiązuje do troski o ubogich, podkreślając konieczność wiązania posługi charytatywnej z głoszeniem im Ewangelii, której są uprzywilejowanymi adresatami.
Katolicki dziennik „Avvenirre” spotkanie z biskupami określa jako preludium do V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Papieskie przesłanie dotyczy samych podstaw życia Kościoła, którego jedynym celem jest zbawienie każdej duszy. W słowach Ojca Świętego, podkreślającego, że ewangelizacja jest kluczem do rozwiązania problemów społecznych gazeta dostrzega cios wymierzony w teologię wyzwolenia. W tym kontekście zaskakującym jest milczenie, jakim trzeci dzień papieskiej pielgrzymki zbył największy włoski dziennik lewicowy - „La Repubblica”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.