7 maja, na dwa dni przed rozpoczęciem papieskiej podróży, na ogół nie trafiała ona jeszcze na pierwsze strony brazylijskiej prasy. Jednak znaleźć tam już można było wiele omówień związanej z nią problematyki.
Według O Estado do São Paulo „Teologia wyzwolenia niepokoi Benedykta XVI”. W artykule tak zatytułowanym przypomniano niedawną notyfikację Kongregacji Nauki Wiary o poglądach o. Jona Sobrino z Salwadoru. Zdaniem autora ma to być sygnał alarmowy dla zwolenników teologii wyzwolenia. Podano też do wiadomości, że teolodzy tej orientacji odbędą paralelne sympozjum w Pindamonhangaba niedaleko Aparecidy. Czytany w całej Brazylii dziennik przytacza ponadto słowa Papieża z niedzielnej modlitwy maryjnej Regina Caeli. Zwraca uwagę, że przygotowuje się on do odwiedzenia części świata, w której żyje jedna druga katolików naszego globu, a połowa z nich to ludzie młodzi.
Wychodzący w odległym o 100 km od São Paulo mieście Santos dziennik A Tribuna przypomina postać bł. Antoniego od św. Anny Galvão de França. Zapowiada serię artykułów o jego życiu i kanonizacji w następnych numerach.
Jornal do Brasil zamieszcza dwa artykuły. Teolożka z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Maria Clara Bingemer podkreśla, że ludzie oczekują po papieskiej wizycie podjęcia na nowo opcji na rzecz ubogich, która dominowała na konferencjach ogólnych latynoamerykańskich biskupów w Medellín i Puebli. Natomiast Leonardo Biff, jeden z twórców teologii wyzwolenia, pisze o braku księży w Brazylii. Jest ich 18 tys., z czego wielu to obcokrajowcy, a zdaniem niektórych trzeba by ich jeszcze było 100 tys.
Rozpowszechniony w całym kraju dziennik O Globo de Rio de Janeiro przeprowadził sondaż wśród czytelników. Większość z nich wyraziła pragnienie zobaczenia Ojca Świętego.
Folha de São Paulo poświęca wizycie artykuł wstępny pt. „Rany Benedykta XVI”. Porównano w nim wyzwania, przed którymi stoi obecny Papież, z tymi, którym stawiał czoło Jan Paweł II. Na pierwszej stronie ten dziennik o krajowym zasięgu zajmuje się też cudem przypisywanym wstawiennictwu pierwszego rodowitego Brazylijczyka, który zostanie kanonizowany.
Z związku z papieską wizytą ukazał się specjalny numer miesięcznika Ave Maria. Publikujący go brazylijscy klaretyni przygotowali też z tej okazji nadzwyczajne wydanie Biblii. Klaretyńskie wydawnictwo powstało w 1898 r.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.