Za rok pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia

Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbędzie się w 2008 r. w Rzymie. Jego zorganizowanie zapowiedział 2 kwietnia w Wiedniu tamtejszy arcybiskup.

Kard. Christoph Schönborn jest jego pomysłodawcą i będzie mu przewodniczył. Spotkanie nawiąże do słów: „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga”, które Jan Paweł II wygłosił 17 sierpnia 2002 r. w sanktuarium w Łagiewnikach. Rozpocznie się w watykańskiej Auli Pawła VI dokładnie w 3. rocznicę jego śmierci, która w roku 2008 r. przypadnie w środę po Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Potrwa od 2 do 6 kwietnia.

Idea Światowego Kongresu Miłosierdzia wyrosła z misji miejskich w Wiedniu – powiedział na konferencji prasowej 2 kwietnia kard. Schönborn. Projekt dojrzał w r. 2005 w Łagiewnikach na spotkaniu poświęconym „duchowemu testamentowi” Jana Pawła II, którym jest powołanie do głoszenia Bożego Miłosierdzia. W rzymskim kongresie obok chrześcijan wezmą też udział żydzi, muzułmanie i buddyści.

Ma on być pomostem otwartym nie tylko na inne religie, ale nawet na agnostyków i ateistów. Jego sekretarzem generalnym jest ks. Patrice Chocholski z francuskiej diecezji Belley-Ars. Przedstawił on projekt spotkania patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II, który miał go przyjąć z entuzjazmem. Ks. Chocholski poinformował też o zainteresowaniu kongresem ze strony hinduistów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama