Świętość Jana Pawła II jest dla nas wszystkich wezwaniem do dawania świadectwa i godnego życia - przekonany jest o tym kard. Stanisław Dziwisz. Beata Zajączkowska rozmawiała z nim po porannej Mszy św. w Grotach Watykańskich.
RV: Dla nas wszystkich była to bardzo wzruszająca liturgia. Dla księdza kardynała, który tak długo był przy boku Jana Pawła II, czym była ta poranna Eucharystia?
Kard. Dziwisz: Głębokim przeżyciem. Stanął przede mną moment odchodzenia Ojca Świętego. Równocześnie odczuwałem Jego głęboką obecność z nami podczas tej Mszy św.
RV: Dzisiaj dobiegła końca diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego. Eminencjo, na czym polegała świętość Jana Pawła II?
Kard. Dziwisz: Na wielkiej zwyczajności czynionej w sposób nadzwyczajny, była to zwyczajność realizowana w sposób nadzwyczajny. Z ogromną miłością i wiarą w Chrystusa i ogromnym zaufaniem do ludzi.
RV: Minęły dwa lata od chwili odejścia do Domu Ojca. Jakie przesłanie Jan Paweł II zostawia nam dzisiaj?
Kard. Dziwisz: W ubiegłym roku dziękowaliśmy za dar Jego osoby. Dziś dziękujemy za Jego świętość, która się wybija jako główna charakterystyka Jego życia i Jego osobowości. Myślę, że to jest wskazanie dla nas, że najważniejsza w życiu jest świętość. Świętość tzn. w sposób zwyczajny realizowanie naszego powołania, naszego życia, w zjednoczeniu z Bogiem i w oparciu o Jego łaskę.
RV: Księże kardynale, możemy mieć nadzieję, że Jan Paweł II od razu będzie święty?
Kard. Dziwisz: Mam wielkie zaufanie do Ojca Świętego Benedykta XVI, bo widzimy, jaką miłością ciągle darzy Jana Pawła II. Współpracował z Nim wiele lat z wielkim oddaniem i mogę powiedzieć, z wielką miłością.
RV: Czyli „Święty natychmiast!”?
Kard. Dziwisz: Zostawiam to Opatrzności Bożej i decyzji Ojca Świętego, zawsze kierowanej asystencją Ducha Św.
RV: A my się o to modlimy...
Kard. Dziwisz: My się o to modlimy i jesteśmy przekonani, że jest święty. Nie prosilibyśmy o tę łaskę jeślibyśmy nie mieli tego głębokiego przekonania. Jest to przekonanie nie tylko nas Polaków, ale całego ludu Bożego a może także i przedstawicieli innych wyznań, a także ludzi niewierzących, którzy ciągle darzą sympatią sługę Bożego Jana Pawła II.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.