Polska w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II

Koncerty, wystawy, debaty, spektakle słowno-muzyczne i wspólna modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II - w ten sposób w całej Polsce obchodzona będzie 2. rocznica śmierci Papieża-Polaka.

Uroczystości rocznicowe odbędą się w tysiącach miejscowości - w kościołach i szkołach, na placach i ulicach. 2 kwietnia o godz. 21.37 - w godzinę śmierci papieża-Polaka - miliony ludzi zjednoczą się w modlitwie o rychłą beatyfikację papieża.

Poniżej prezentujemy za KAI kilka spośród setek inicjatyw, planowanych w całej Polsce z okazji papieskiej rocznicy.

Warszawa
W południe na terenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej Prymas Polski kard. Józef Glemp otworzy wystawę o Janie Pawle II. Tego samego dnia o godz. 18.00 Prymas odprawi Mszę św. w kościele Wszystkich Świętych w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.

W sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie o godz. 18.00 będzie można wysłuchać koncertu Pokolenia JP2. O godz. 19.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela odbędzie się inny koncert, dedykowany papieżowi. Wystąpią Orkiestra Concertus Pro Arte oraz soliści: Justyna Stępień, Małgorzata Pańko i Maciej Nerkowski. W programie przewidziane są również m.in. recytacje poematów Jana Pawła II, wierszy J. Lechonia i Z. Herberta w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego.

Na Pl. Defilad o godz. 20.15 odbędzie się oratorium "Gorzkie Żale". Wystąpią m.in. Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Jan Peszek, Paweł Kukiz, Dorota Segda, Andrzej Grabowski, Schola Cantorum Gedanensis oraz Chór Pokolenia JP2. Transmisję przeprowadzi TVP.

Warszawiacy będą mogli również wziąć udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego, które odbędą się w godz. 16.45 do 21.45. Zaplanowano m.in. kwestę na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona" i przypomnienie wybranych homilii Jana Pawła II oraz transmisję oratorium "Gorzkie Żale". O 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - na Placu Piłsudskiego zapłoną znicze, symbole pamięci. W modlitwie uczestniczyć będzie m.in. Prymas Polski.


Kraków
Do Krakowa przybędą przedstawiciele miast papieskich z całej Polski. Spotkają się oni w siedzibie Centrum "Nie lękajcie się", by podzielić się doświadczeniami z zakresu polityki społecznej i wspierania rodzin. Wezmą oni udział w debacie "Pamięć - Tożsamość - Odpowiedzialność; Patriotyzm według Jana Pawła II", przygotowanej przez Fundację Pro Publico Bono. O godz. 17.00 w kościele św. Piotra i Pawła krakowski biskup pomocniczy Józef Guzdek odprawi Mszę św. o kanonizację Jana Pawła II. O godz. 19.00 na Rynku Głównym odbędzie się koncert "Tu es Petrus" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.

Wieczorem, o 21.30 krakowianie zbiorą się pod Papieskim Oknem na Franciszkańskiej 3. Modlitwę w godzinie śmierci Jana Pawła II poprowadzą studenci z duszpasterstw akademickich.

Opera Krakowska uczci pamięć Ojca Świętego uroczystym koncertem o godz. 18:30 na scenie operowej w Teatrze im. J. Słowackiego. W programie znajdą się kompozycje Wojciecha Kilara - "Victoria" i "Magnificat".

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama