Warszawy: Krzyż na pl. Piłsudskiego upamiętniłby Papieża

Według Hanny Gronkiewicz-Waltz, krzyż na Placu Piłsudskiego byłby najlepszą formą upamiętnienia papieża Jana Pawła II. Podczas sobotniej konferencji prasowej prezydent Warszawy zapowiedziała konsultacje w tej sprawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że nie należy przenosić krzyża, który był elementem papieskiego ołtarza na ówczesnym Placu Zwycięstwa, a od 27 lat stoi przy kościele pw. Św. Maksymiliana na Służewcu. Jej zdaniem, trzeba rozpisać nowy konkurs na trwały krzyż, ponieważ wcześniejszy nie przyniósł oczekiwanego rezultatu.

W połowie 2005 r. władze miasta stołecznego ogłosiły konkurs na pomnik, na który wpłynęło 111 prac. Ostatecznie zwyciężyła Papieska Kolumnada Zwycięstwa, którą natychmiast skrytykowali architekci i warszawiacy. Projekt ten nie doczekał się realizacji.

Jan Paweł II odwiedził Warszawę pięciokrotnie podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Po raz pierwszy - 2 czerwca 1979 r., kiedy to na Pl. Zwycięstwa (obecnie Pl. Piłsudskiego) odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Po raz ostatni - podczas najdłuższej z pielgrzymek do Polski - w 1999 roku

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama