Stolica Apostolska ubolewa z powodu odwołania przez stronę izraelską planowanej na 29 marca sesji plenarnej Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej.
Miano się na niej zająć pewnymi zagadnieniami związanymi z podpisaną 30 grudnia 1993 r. Umową Podstawową. Delegacja izraelska poinformowała o niemożliwości uczestniczenia w spotkaniu 26 marca, powołując się na międzynarodowe okoliczności polityczne. Komunikat w tej sprawie wydało watykańskie Biuro Prasowe. Zaznaczono w nim, że Stolica Apostolska – mimo, iż rozumie motywy odwołania tego wydarzenia – oczekuje jak najszybszego uzgodnienia nowej daty sesji plenarnej Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej.
Jak przypomniała agencja misyjna „AsiaNews”, w rozpoczętych 11 marca 1999 r. rozmowach watykańsko-izraelskich chodzi o uzgodnienie wszystkich kwestii dotyczących opodatkowania i własności obiektów sakralnych. Kościół katolicki pragnie, aby rząd potwierdził wyjęcie jego działalności z opodatkowania, zgodnie z takim stanem, jak w chwili utworzenia państwa izraelskiego w r. 1948. Ma też nadzieję na odzyskanie skonfiskowanych własności.
Stolica Apostolska domaga się zapewnienia bezpieczeństwa miejscom świętym należącym do Kościoła katolickiego oraz rozpatrywania ewentualnych spraw spornych na drodze sądowej, a nie – jak to ma miejsce obecnie – według uznania polityków. Z przewidzianą na jutro sesją plenarną wiązano spore nadzieje, ponieważ poprzednie spotkanie na tym szczeblu odbyło się przed pięcioma laty. Od tego czasu negocjacje watykańsko-izraelskie toczyły się jedynie na „szczeblu roboczym”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.