Z okazji zbliżającej się drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II katolickie biura podróży nie przewidują zwiększonego zainteresowania pielgrzymkami do Rzymu. Część wyjazdów odwołano z braku chętnych.
Do większego zainteresowania pielgrzymkami nie przyczyniła się ani nadchodząca druga rocznica śmierci Jana Pawła II, ani planowane na 2 kwietnia uroczystości z okazji zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego papieża-Polaka.
Według ks. Zbigniewa Swęda z Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego "Patron Travel", przyczyną braku zainteresowania pielgrzymkami jest zbieżność uroczystości papieskich z okresem Wielkiego Tygodnia. - Naszą ofertę pielgrzymkową ogłosiliśmy już w lutym, ale z wyjazdu jednak zrezygnujemy - wyjaśnia ks. Swęd. - Powrót z Rzymu byłby planowany na Wielki Czwartek, a w tym czasie wierni chcą się przecież przygotować do świąt wielkanocnych.
Zdaniem Stanisława Gizy z Katolickiego Biura Pielgrzymkowego, o wiele większym zainteresowaniem w tym okresie będą się cieszyć pielgrzymki do Ziemi Świętej. Z Warszawy biuro wyśle tam w kwietniu 600 osób w 11 grupach.
Katolickie Biuro Pielgrzymkowe specjalizuje się w pielgrzymkach do Ziemi Świętej oraz sanktuariów Europy i Ameryki, m.in. do Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe oraz Pueblo, ulubionego meksykańskiego miasta Jana Pawła II. Pielgrzymkami do Rzymu i Watykanu zajmuje się ich filia w Gdyni, ale również nie przewiduje wielu chętnych na wyjazd. - Jest problem z utworzeniem grup, które w dodatku chcą, abyśmy zaproponowali bardzo niską cenę - mówi Stanisław Giza. - Tych jednak, którzy chcą pojechać, odsyłamy do zaufanych katolickich biur podróży, m.in. do biura pielgrzymkowego Księży Pallotynów.
Jednak także Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Księży Pallotynów z Warszawy odwołało 6-dniową pielgrzymkę do Rzymu w dniach od 31 marca do 5 kwietnia. Chęć wyjazdu zadeklarowało jedynie 13 osób. Dwa lata temu linię telefoniczną pallotyńskiego biura pielgrzymkowego oblegało nawet 100 osób na godzinę.
W 2005 roku na pogrzeb Jana Pawła II Katolickie Centrum Kultury przy Kurii krakowskiej zorganizowało wyjazd dla ok. 380 osób. - W tym roku nie było aż takiego zainteresowania, zgłosiło się jedynie 20 osób, więc zrezygnowaliśmy z pielgrzymki - mówi Rafał Kowalski z biura pielgrzymkowego KCK.
Również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nie będzie organizować pielgrzymki, mimo, iż dwa lata temu do Rzymu na pogrzeb Jana Pawła II pojechało ponad tysiąc druhen i druhów. - Oficjalnej pielgrzymki nie przewidujemy, natomiast nie wykluczamy inicjatyw poszczególnych okręgów - mówi Anna Kulikowska z Biura Naczelnictwa ZHR.
Dwa lata temu na pogrzeb Jana Pawła II wyjechało ponad milion Polaków. Dzięki parafialnym i diecezjalnym pielgrzymkom do Rzymu wyruszyło wówczas ok. 400 tys. osób. Niemal każda spośród 10 tys. parafii wysłała przynajmniej jeden autokar pielgrzymów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.