Z okazji zbliżającej się drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II katolickie biura podróży nie przewidują zwiększonego zainteresowania pielgrzymkami do Rzymu. Część wyjazdów odwołano z braku chętnych.
Do większego zainteresowania pielgrzymkami nie przyczyniła się ani nadchodząca druga rocznica śmierci Jana Pawła II, ani planowane na 2 kwietnia uroczystości z okazji zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego papieża-Polaka.
Według ks. Zbigniewa Swęda z Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego "Patron Travel", przyczyną braku zainteresowania pielgrzymkami jest zbieżność uroczystości papieskich z okresem Wielkiego Tygodnia. - Naszą ofertę pielgrzymkową ogłosiliśmy już w lutym, ale z wyjazdu jednak zrezygnujemy - wyjaśnia ks. Swęd. - Powrót z Rzymu byłby planowany na Wielki Czwartek, a w tym czasie wierni chcą się przecież przygotować do świąt wielkanocnych.
Zdaniem Stanisława Gizy z Katolickiego Biura Pielgrzymkowego, o wiele większym zainteresowaniem w tym okresie będą się cieszyć pielgrzymki do Ziemi Świętej. Z Warszawy biuro wyśle tam w kwietniu 600 osób w 11 grupach.
Katolickie Biuro Pielgrzymkowe specjalizuje się w pielgrzymkach do Ziemi Świętej oraz sanktuariów Europy i Ameryki, m.in. do Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe oraz Pueblo, ulubionego meksykańskiego miasta Jana Pawła II. Pielgrzymkami do Rzymu i Watykanu zajmuje się ich filia w Gdyni, ale również nie przewiduje wielu chętnych na wyjazd. - Jest problem z utworzeniem grup, które w dodatku chcą, abyśmy zaproponowali bardzo niską cenę - mówi Stanisław Giza. - Tych jednak, którzy chcą pojechać, odsyłamy do zaufanych katolickich biur podróży, m.in. do biura pielgrzymkowego Księży Pallotynów.
Jednak także Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Księży Pallotynów z Warszawy odwołało 6-dniową pielgrzymkę do Rzymu w dniach od 31 marca do 5 kwietnia. Chęć wyjazdu zadeklarowało jedynie 13 osób. Dwa lata temu linię telefoniczną pallotyńskiego biura pielgrzymkowego oblegało nawet 100 osób na godzinę.
W 2005 roku na pogrzeb Jana Pawła II Katolickie Centrum Kultury przy Kurii krakowskiej zorganizowało wyjazd dla ok. 380 osób. - W tym roku nie było aż takiego zainteresowania, zgłosiło się jedynie 20 osób, więc zrezygnowaliśmy z pielgrzymki - mówi Rafał Kowalski z biura pielgrzymkowego KCK.
Również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nie będzie organizować pielgrzymki, mimo, iż dwa lata temu do Rzymu na pogrzeb Jana Pawła II pojechało ponad tysiąc druhen i druhów. - Oficjalnej pielgrzymki nie przewidujemy, natomiast nie wykluczamy inicjatyw poszczególnych okręgów - mówi Anna Kulikowska z Biura Naczelnictwa ZHR.
Dwa lata temu na pogrzeb Jana Pawła II wyjechało ponad milion Polaków. Dzięki parafialnym i diecezjalnym pielgrzymkom do Rzymu wyruszyło wówczas ok. 400 tys. osób. Niemal każda spośród 10 tys. parafii wysłała przynajmniej jeden autokar pielgrzymów.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.