Kardynał Stanisław Dziwisz naciska na Benedykta XVI, by zamiast beatyfikacji od razu ogłosił kanonizację Jana Pawła II - uważa włoski watykanista Andrea Tornielli. Jego opinię przytacza Rzeczpospolita.
Jego artykuł zatytułowany "Presja na Benedykta XVI? niech Wojtyła będzie natychmiast świętym" ukazał się w piątek w dzienniku Il Giornale.
Tornielli przytacza słowa kardynała Dziwisza w sprawie kanonizacji Jana Pawła II: "Nie chcemy niczego dyktować Ojcu Świętemu, ale prawdą jest, że takie jest nasze życzenie".
Tornielli, powołując się na dobrze poinformowane źródła, twierdzi, że kardynał Dziwisz wielokrotnie prosił Benedykta XVI, by ogłosił Wojtyłę od razu świętym. Miał również zabiegać, by stało się to już podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w maju ubiegłego roku.
Rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek zapewnia:
- Ani metropolita krakowski, ani archidiecezja krakowska nigdy nie naciskali na Benedykta XVI o przyspieszenie działań w tak delikatnej sprawie, jaką jest beatyfikacja. I dodaje: - Pan Tornielli niekoniecznie musi mieć taką wiedzę, jaką mają inni.
Beatyfikacji Jana Pawła II miała być poświęcona audiencja kardynała Dziwisza u Benedykta XVI 9 marca.
Nie tylko Tornielli, ale także inni włoscy watykaniści odczytują ostatnie wypowiedzi kardynała Dziwisza jako naciski na Benedykta XVI. Metropolita krakowski mówił niedawno we Włoszech, że beatyfikacja pozwala jedynie na kult lokalny, w czym jest pewna sprzeczność, ponieważ Jan Paweł II "pokonał wszystkie bariery i należy do całego świata".
Niektórzy kanoniści twierdzą, że beatyfikacja nie musi ograniczać kultu do jednej diecezji, gdyż papież może zezwolić na kult błogosławionego w całym Kościele. Zamknięcie pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II nastąpi 2 kwietnia, w drugą rocznicę jego śmierci.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.