Konferencja Episkopatu Polski wyraża wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - czytamy w komunikacie z 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Publikujemy cały tekst komunikatu:
Komunikat z 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W dniach 13-14 marca 2007 r. odbyło się w Warszawie 339. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował Przewodniczący Konferencji, abp Józef Michalik, a w ich części uczestniczył Nuncjusz Apostolski, abp Józef Kowalczyk. Zgodnie z długą tradycją w zebraniu wzięli udział biskupi, którzy reprezentowali następujące kraje: Białoruś, Chorwację, Czechy, Hiszpanię, Francję, Kazachstan, Litwę, Mołdawię, Niemcy, Rosję, Słowację, Ukrainę, Węgry i Włochy.
1. Biskupi z wdzięcznością przyjęli ogłoszoną przez Papieża Benedykta XVI posynodalną adhortację apostolską Sacramentum Caritatis wyrażając nadzieję, że dokument ten ożywi w nas wszystkich miłość do Eucharystii. Już w pierwszych zdaniach adhortacji pisze Ojciec Święty: Sakrament miłości, Najświętsza Eucharystia jest darem, jaki Jezus Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka. W tym przedziwnym sakramencie objawia się miłość największa, ta, która przynagla, by „życie swoje oddać za przyjaciół swoich” (J 15, 13).
2. Biskupi przypomnieli 15. rocznicę ogłoszenia bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. Tym aktem Ojciec Święty ustanowił w 1992 roku nową strukturę administracyjną Kościoła w Polsce. Z perspektywy czasu, dostrzegając wielkie dobro tej decyzji, Konferencja Episkopatu z wdzięcznością wspomina to dzieło jako dziedzictwo Papieża Polaka.
3. Biskupi zachęcają do modlitwy w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, zwłaszcza w kontekście kończących się prac związanych z procesem beatyfikacyjnym oraz zbliżającą się 2. rocznicą śmierci Papieża Polaka. Zebranie Plenarne z radością przyjęło wiadomość o zapowiedzianej na 3 czerwca kanonizacji bł. Szymona z Lipnicy, która będzie miała miejsce w Watykanie i beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego, wyznaczonej przez papieża Benedykta XVI na 16 września br. w Licheniu.
4. Konferencja Episkopatu Polski wyraża wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Biskupi jednoznacznie popierają działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony. Godność i nienaruszalność życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci wynika z prawa naturalnego, co było zawsze przedmiotem nauczania Kościoła i o czym wielokrotnie przypominał Sługa Boży Jan Paweł II.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.