Wietnam: Delegacja watykańska odwiedziła chrześcijan-górali w Kontum

"Przyjazd tak wysokiej delegacji watykańskiej sprawia, że czujemy się umocnieni w swojej wierze, która każdego dnia doświadcza wielkich wyzwań" - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews młody człowiek z narodowości Jarai, komentując wizytę watykańskiej delegacji w ich stronach.

Przebywająca z wizytą oficjalną w Wietnamie delegacja Stolicy Apostolskiej odwiedziła 9 marca diecezję Kontum w środkowo-południowej części kraju. Większość miejscowych mieszkańców to chrześcijanie, zwani "montagnardami" (góralami). Należą oni do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej prześladowanych przez reżym komunistyczny grup ludności.

Wierni przyjęli swych gości niezwykle ciepło i serdecznie. "Przyjazd tak wysokiej delegacji watykańskiej sprawia, że czujemy się umocnieni w swojej wierze, która każdego dnia doświadcza wielkich wyzwań" - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews młody człowiek z narodowości Jarai. A przewodniczący jednej z wiosek zamieszkanej przez narodowość Bahnar zaznaczył, że tutejsi katolicy są bardzo biedni, ale zarazem bardzo pobożni. "Życie tu jest trudne, ale występuje też wielka solidarność, codziennie wspólnie się modlimy i pracujemy" - dodał.

Przewodniczący delegacji watykańskiej prał. Pietro Parolin z Sekretariatu Stanu oświadczył, że na razie nie wypracowano jeszcze porozumienia w sprawie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską Wietnamem. "Ale jesteśmy w stanie to osiągnąć" - dodał. Podczas rozmów z władzami wietnamskimi "omawialiśmy niektóre zagadnienia dotyczące wolności religijnej oraz przypadki niektórych księży oskarżanych o uprawianie propagandy i o opozycję wobec rządu centralnego" - powiedział prałat.

W rozmowie z AsiaNews arcybiskup Miasta Ho Chi Minha (Sajgonu) kard. Jean-Baptiste Pham Minh Man zaznaczył, że "między Watykanem a Kościołem w Wietnamie istnieje więź miłości i służby za pośrednictwem dialogu i współpracy". Potwierdził również, że Stolica Apostolska współpracuje z Radą Biskupów Wietnamu i rządem w sprawie mianowania nowych biskupów, "chociaż w przeszłości władze polityczne mieszały się do tych spraw w różnych formach pośrednio lub wprost".

Jednocześnie kardynał zauważył, że mimo postępu w ostatnich latach, oprócz stosunków dyplomatycznych istnieje jeszcze wiele innych spraw do załatwienia. "Konstytucja Wietnamu mówi o «prawach do wolności», podczas gdy w rzeczywistości istnieją «reglamentacje wolności» z długim spisem zezwoleń i zakazów, których giętkość zależy od miejscowych władz" - stwierdził arcybiskup największego miasta tego kraju. Podkreślił, że o ile rządowy Komitet do Spraw Religijnych uważa, że szanuje poglądy Rady Biskupów, to "rzeczywistość jest odmienna".

Delegacja Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem prał. P. Parolina, przebywała w Wietnamie od 5 do 11 bm. Miała za zadanie zapoznanie się z życiem religijnym kraju, a zwłaszcza ze stopniem wolności wyznania, a także zbadanie możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

Był to kolejny kontakt wysokiej rangi przedstawicieli obu stron w ostatnich tygodniach po przyjęciu 25 stycznia w Watykanie przez Benedykta XVI premiera Wietnamu Nguyen Tan Dunga.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama