Biskupi Ameryki Łacińskiej spotkali się (2-3 marca) w Watykanie z ekonomistami.
Dwudniowe zebranie zorganizowano z inicjatywy niemieckiej organizacji „Misereor” i Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Jego zasadniczym tematem była „Globalizacja oraz walka z ubóstwem i bezprawiem”. Zakończone 3 marca spotkanie wpisuje się w bezpośrednie przygotowania do 5. Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
„Niepokoi nas bardzo sprawa ubóstwa. Niejednokrotnie jest ono poważną przeszkodą nie pozwalającą ludziom żyć godnie” – powiedział Radiu Watykańskiemu jeden z uczestników spotkania, kard. Oscar Rodriquez Maradiaga. Arcybiskup Tegucigalpy podkreślił, że wiele krajów latynoskich dotkniętych jest plagą nędzy. Na przykład w jego ojczyźnie, Hondurasie, ponad 60 proc. ludności żyje w skrajnej biedzie. Ta sytuacja jest rzeczywiście bardzo przejmująca.
Stąd też pasterze nie mogą być obojętni na tak okrutny los. „Muszę przyznać, że w ostatnim czasie jest wiele konkretnych inicjatyw podejmowanych przez Komisję Ekonomiczną ONZ ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. I nigdy dotąd klimat ten nam nie sprzyjał tak jak teraz. Innym problemem dręczącym prawie wszystkie kraje latynoskie jest niesprawiedliwy podział dóbr.
Sprawia to, że przestrzenie ubóstwa ciągle się poszerzają. Oczywiście w tym mroku jest również światło nadziei. Umorzenie, czy też częściowe darowanie długów zagranicznych pozwala wielu krajom na poprawę sytuacji społecznej oraz stworzenie nowych możliwości pracy dla ludzi biednych” – zaznaczył kard. Maradiaga.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.