Watykan: Spotkanie biskupów Ameryki Łacińskiej z ekonomistami

Biskupi Ameryki Łacińskiej spotkali się (2-3 marca) w Watykanie z ekonomistami.

Dwudniowe zebranie zorganizowano z inicjatywy niemieckiej organizacji „Misereor” i Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Jego zasadniczym tematem była „Globalizacja oraz walka z ubóstwem i bezprawiem”. Zakończone 3 marca spotkanie wpisuje się w bezpośrednie przygotowania do 5. Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

„Niepokoi nas bardzo sprawa ubóstwa. Niejednokrotnie jest ono poważną przeszkodą nie pozwalającą ludziom żyć godnie” – powiedział Radiu Watykańskiemu jeden z uczestników spotkania, kard. Oscar Rodriquez Maradiaga. Arcybiskup Tegucigalpy podkreślił, że wiele krajów latynoskich dotkniętych jest plagą nędzy. Na przykład w jego ojczyźnie, Hondurasie, ponad 60 proc. ludności żyje w skrajnej biedzie. Ta sytuacja jest rzeczywiście bardzo przejmująca.

Stąd też pasterze nie mogą być obojętni na tak okrutny los. „Muszę przyznać, że w ostatnim czasie jest wiele konkretnych inicjatyw podejmowanych przez Komisję Ekonomiczną ONZ ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. I nigdy dotąd klimat ten nam nie sprzyjał tak jak teraz. Innym problemem dręczącym prawie wszystkie kraje latynoskie jest niesprawiedliwy podział dóbr.

Sprawia to, że przestrzenie ubóstwa ciągle się poszerzają. Oczywiście w tym mroku jest również światło nadziei. Umorzenie, czy też częściowe darowanie długów zagranicznych pozwala wielu krajom na poprawę sytuacji społecznej oraz stworzenie nowych możliwości pracy dla ludzi biednych” – zaznaczył kard. Maradiaga.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama