"Ad limina" z Umbrii

Ojciec Święty przyjął na audiencji czterech biskupów z włoskiego regionu Umbrii, przybyłych z wizytą ad limina Apostolorum.

Umbria należy do najmniejszych regionów we Włoszech. Znajduje się w środkowej części tego kraju i ma powierzchnię 9. 019 km kwadratowych. Na jej terenie mieszka 836 tys. osób. W całym regionie istnieje osiem diecezji, 591 parafii, w których posługę pełni 1044 kapłanów i 94 diakonów stałych. Pierwsze struktury kościelne powstały tam na przełomie II i III wieku po Chr. Z regionem tym związanych jest wielu świętych, w tym Franciszek z Asyżu i Benedykt z Nursji, święta Klara czy Ryta z Cascii. Wśród licznych sanktuariów szczególne miejsce zajmuje Asyż, kolebka ruchu franciszkańskiego, nazywany miastem pokoju. Dwunastokrotnie odwiedził Umbrię sługa Boży Jan Paweł II.

Zdaniem przewodniczący lokalnego episkopatu aktualnym wyzwaniem duszpasterskim w Umbrii pozostaje nowa ewangelizacja oraz uważne zastanowienie się nad tym, co ten starożytny Kościół może uczynić dla dzisiejszych ludzi.

„Przede wszystkim zajęliśmy się pracą charytatywną, a to z bardzo prostego powodu. Przeżyliśmy doświadczenie trzęsienia ziemi i zarazem wymiany pomocy, tak wewnątrz regionu, jak i z zewnątrz"- powiedział Radiu Watykańskiemu abp Giuseppe Chiaretti. Kościół tego regionu stworzył most pomocy z Kosowem. To zaangażowanie charytatywne, wyrażające się uwrażliwianiem na problemy i realizacją konkretnych dzieł, przybrało formę partnerstwa miast. Inne pilne potrzeby dotyczą młodzieży. Po zorganizowaniu wielkiego kongresu na ten temat Kościół stara się odpowiedzieć na najtrudniejsze kwestie, tworząc na nowo oratoria. "Powracamy do tej dawnej instytucji, którą u nas w Umbrii niełatwo jest zrozumieć, bo nie mamy doświadczenia nowocześnie pojętego oratorium.

Tą dziedziną zajmują się też księża w starszym wieku" - twierdzi abp Chiaretti. Ważne miejsce zajmuje również duszpasterstwo rodzin. Także w Umbrii wyraźnie odnotowuje się rozpad tkanki społecznej. "Pomagamy ludziom w refleksji nad problemem wiary, wychowywania dzieci do wiary. Jest to troska wyrażająca się na sposób bardzo ludzki, między innymi przez dowartościowanie uczuć. Sprawy te leżą nam szczególnie na sercu. Jesteśmy bowiem w pełni świadomi, że przemienić społeczeństwo mogą tylko rodziny chrześcijańskie”- powiedział przewodniczący episkopatu Umbrii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg