Anioł Pański: O miłości nieprzyjaciół

O dialog i pokój społeczny w Gwinei zaapelował Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Ponadto złożył życzenia z okazji rozpoczynającego się dzisiaj w Chinach i innych krajach Azji Nowego Roku Księżycowego.

Papież zapewnił o swojej duchowej bliskości z mieszkańcami Gwinei. Nawiązał do "paraliżu społecznego" jaki ogarnął ten afrykański kraj.

- Wzywam do respektowania praw społecznych i ludzkich oraz zapewniam o swojej modlitwie, aby wspólny wysiłek i droga dialogu przyczyniła się do przezwyciężenia tego kryzysu - powiedział Benedykt XVI.

Od ponad miesiąca Gwinea ogarnięta jest falą zamieszek i protestów przeciwko 23-letnim rządom prezydenta Lansana Conte, który ogłosił 12 lutego br. stan wyjątkowy w całym kraju.

Do tej pory w trakcie rozruchów zginęło kilkadziesiąt osób.

Publikujemy cały tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry!

Ewangelia dzisiejszej niedzieli przynosi jedno z typowych i mocnych słów przepowiadania Jezusa: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół" (Łk 6,27). Pochodzi ono z ewangelii Łukasza, ale znajduje się także w ewangelii Mateusza (5, 44), w kontekście programowego przemówienia, rozpoczynającego się od słynnych "Błogosławieństw". Jezus wypowiedział je w Galilei, na początku swego życia publicznego: był to niemal przedstawiony wszystkim "manifest", w którym prosił On swych uczniów o przylgnięcie, proponując im w sposób radykalny własny wzór życia. Jaki jednakże jest sens tego słowa? Dlaczego Jezus prosi, by miłować właśnie nieprzyjaciół, czyli o miłość, która przerasta zdolności człowieka? Faktycznie propozycja Chrystusa jest realistyczna, gdyż liczy się z faktem, że na świecie jest zbyt wiele przemocy, zbyt wiele niesprawiedliwości, a zatem nie można przezwyciężyć tej sytuacji inaczej, jak przeciwstawiając jej jeszcze więcej miłości, jeszcze więcej dobroci. To "więcej" pochodzi od Boga: to Jego miłosierdzie, które stało się ciałem w Jezusie i które jako jedyne może "przechylić" świat ze zła ku dobru, poczynając od tego małego i decydującego "świata", jakim jest serce człowieka.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg