Anioł Pański: O miłości nieprzyjaciół

O dialog i pokój społeczny w Gwinei zaapelował Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Słusznie ta karta Ewangelii uważana jest za magna charta chrześcijańskiego wyrzeczenia się przemocy, które nie polega na poddaniu się złu - zgodnie z fałszywą interpretacją "nadstawienia drugiego policzka" (por. Łk 6, 29) - lecz na odpowiedzi złu dobrem (por. Rz 12, 17-21), zrywając w ten sposób łańcuch niesprawiedliwości. Można zatem zrozumieć, że wyrzeczenie się przez chrześcijan przemocy nie jest czystym posunięciem taktycznym, lecz sposobem bycia osoby, postawą tego, kto jest do tego stopnia przekonany o miłości Boga i jej mocy, że nie obawia się stawić czoło złu, uzbrojony jedynie w miłość i prawdę. Miłość nieprzyjaciela stanowi istotę "chrześcijańskiej rewolucji", rewolucji opartej nie na strategii władzy ekonomicznej, politycznej czy medialnej. Rewolucja miłości, miłości, która w ostateczności nie opiera się na zdolnościach człowieka, lecz jest darem Boga, który otrzymać można pokładając ufność jedynie i bez zastrzeżeń w Jego miłosierną dobroć. Oto nowość Ewangelii, która przemienia świat, nie czyniąc hałasu. Oto heroizm "maluczkich", którzy wierzą w miłość i szerzą ją nawet za cenę życia.

Drodzy bracia i siostry, Wielki Post, który rozpocznie się w najbliższą środę wraz z obrzędem Popielca, to sprzyjający czas, w którym wszyscy chrześcijanie wezwani są do coraz głębszego nawracania się na miłość Chrystusa. Prosimy Dziewicę Maryję, posłuszną uczennicę Odkupiciela, aby pomogła nam dać się zawojować bez zastrzeżeń tej miłości, nauczyć się miłować tak, jak On nas umiłował, abyśmy byli miłosierni tak jak miłosierny jest Ojciec nasz, który jest w niebie (por. Łk 6, 36).

Po modlitwie Anioł Pański.

(po włosku): W wielu krajach Wschodu obchodzony jest dzisiaj nowy rok księżycowy, w radości i rodzinnej atmosferze. Wszystkim tym wielkim narodom z serca życzę pogody i pomyślności.

Pragnę wyrazić moją duchowa bliskość z jednym z krajów Afryki, który przeżywa chwile szczególnych trudności: Gwinei. Biskupi tego kraju wyrazili wobec mnie zaniepokojenie sytuacją społecznego paraliżu, któremu towarzyszą strajki generalne i gwałtowne reakcje, które spowodowały już liczne ofiary. Prosząc o poszanowanie praw ludzkich i obywatelskich, zapewniam o mej modlitwie o to, aby wspólne zobowiązanie do podjęcia drogi dialogu doprowadziło do przezwyciężenia kryzysu.

(po polsku): Pozdrawiam wszystkich Polaków. Z inicjatywy biskupów bliska już Środa Popielcowa będzie w Polsce szczególnym dniem «modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego». Niech modlitwa o świętość kapłanów napełnia wszystkich wiernych duchem przebaczenia, pojednania i wzajemnego zaufania. Niech Bóg błogosławi Kościołowi w Polsce.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama