Wierni, nie mogąc doczekać się na ogłoszenie Jana Pawła II świętym, rozpoczęli już starania o powołanie parafii pod jego wezwaniem - donosi Dziennik Łódzki.
Pierwsza w woj. łódzkim ma powstać w Rawie Mazowieckiej. O papieski patronat stara się też pobliski Mszczonów (woj. mazowieckie) - informuje Dziennik Łódzki.
- Patrona otrzyma to miasto, które pierwsze znajdzie plac pod budowę kościoła. Nie powinno się bowiem zakładać parafii pod tym samym wezwaniem niedaleko jedna od drugiej - twierdzi ks. Bogumił Karp, ekonom Kurii Diecezji Łowickiej. Między Rawą i Mszczonowem rozpoczął się wyścig.
- Szukamy terenu. Za wcześnie jednak mówić o konkretach - informuje Jolanta Makowska, sekretarz miasta Rawa Mazowiecka.
Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa, znalazł już plac, na którym będzie zbudowany kościół. - To miejski teren na osiedlu Dworcowa III. Bardzo chciałbym wygrać ten wyścig z Rawą - mówi Kurek.
Z władzami Rawy rozmawiał już bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.
W łódzkiej kurii również spodziewają się zainteresowania nowymi parafiami. - Po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego normalnym zjawiskiem będzie oczekiwanie na parafie pod jego wezwaniem - mówi ks. dr Zbigniew Tracz, wicekanclerz łódzkiej kurii.
Czy pod nowymi ołtarzami spoczną relikwie Jana Pawła II? - To niemożliwe, gdyż relikwie mogą być pobrane z grobu co najmniej po 20 latach od śmierci osoby, uznanej za błogosławioną bądź świętą - wyjaśnia dr Gabriel Bartoszewski, postulator wielu procesów beatyfikacyjnych.
- Chętnie pomogę każdemu księdzu, który będzie chciał zdobyć spod Bazyliki św. Piotra kamień węgielny pod budowę świątyni - mówi Elżbieta Urbaniak, łodzianka pracująca w Domu Polskiego Pielgrzyma "Sursum Corda" w Rzymie. - Pewnie każda diecezja, a nawet każde miasto będą chciały mieć parafię pod wezwaniem Jana Pawła II, a biskupi zgodzą się na ich powstawanie także blisko siebie.
Niewykluczone, że Benedykt XVI ogłosi Jana Pawła II błogosławionym albo od razu świętym 16 października tego roku, w 29. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu naszego papieża.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.