Papież Jan Paweł II został pośmiertnie ochrzczony przez mormonów, którzy są przekonani, że dzięki temu będzie miał większe szanse na dostąpienie zbawienia - doniosła Rzeczpospolita.
Najprawdopodobniej podczas ceremonii został też poślubiony przez jakąś mormonkę. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, bo tak brzmi oficjalna nazwa mormonów, darzył wielkim szacunkiem Jana Pawła II. Ujęła ich jego charyzma, dobroć, apele o walkę ze zeświecczeniem społeczeństwa i gesty tolerancji wobec wyznawców innych religii.
Mormoni deklarują szacunek dla wszystkich ludzi niezależnie od ich wyznania. Zbawienie jest jednak dostępne tylko dla tych, którzy byli ochrzczeni w ich Kościele. Nawet jeżeli odbyło się to po śmierci. Dodatkowym warunkiem jest zawarcie związku małżeńskiego, ponieważ życie rodzinne to dla mormonów rzecz święta.
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich działa od 1830 roku. Wprowadził pośmiertne rytuały, aby ułatwić zbawienie osobom, które urodziły się, zanim pojawił się prorok Joseph Smith i powstała Księga Mormona.
Do przeprowadzenia ceremonii konieczne jest zebranie szczegółowych danych na temat kandydata do zbawienia. Dzięki współpracy z archiwami na całym świecie mormoni stworzyli jedną z największych istniejących baz danych. Na liście kandydatów, tzw. International Genealogical Index, znalazło się już ponad 300 tysięcy nazwisk. Ponieważ zgłosić można każdego, na krótko na listę trafili: Hitler, Stalin, Al Capone czy Myszka Miki.
W połowie lat 90. organizacje żydowskie wymogły na mormonach podpisanie zobowiązania, że nie będą na liście umieszczać żydów. Rabin Marvin Heir z Los Angeles podkreśla, że jego wspólnota poczuła się bardzo urażona, kiedy mormoni postanowili ochrzcić Szymona Wiesenthala. - Całe życie poświecił obronie żydów. Nie sądzę, aby potrzebował pomocy w zbawieniu - uważa rabin.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.