Benedykt XVI o misji instytutów świeckich

Misją instytutów świeckich jest dawanie świadectwa zbawczemu dziełu Boga we wszystkich okolicznościach, w których żyje i umiera człowiek.

Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami międzynarodowego kongresu, zorganizowanego w 60. rocznicę konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia".

Dokumentem tym, wydanym 2 lutego 1947 r., papież Pius XII uznał i określił kanonicznie nową formę życia konsekrowanego, jaką stanowią instytuty świeckie. Pozwalają one osobom świeckim i księżom diecezjalnym przeżywać z ewangelicznym radykalizmem swe powołanie zawodowe czy posługę duszpasterską.

Członkowie instytutów świeckich naśladują Chrystusa, kierując się radami ewangelicznymi czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Przeżywają swą konsekrację, żyjąc w normalnych warunkach świata i rozpoznając w świetle Ewangelii znaki czasu.

"Przybywacie z różnych krajów. Różne są sytuacje kulturowe, polityczne, a nawet religijne, w których żyjecie, pracujecie, starzejecie się" - stwierdził Benedykt XVI. Zauważył, że członkowie instytutów świeckich są poszukiwaczami prawdy, objawienia Boga w ludzkim życiu. To długa droga, której teraźniejszość jest niespokojna, ale ostateczny wynik pewny - zaznaczył Papież.

"Głoście piękno Boga i Jego stworzenia. Za przykładem Chrystusa okazujcie posłuszeństwo miłości. Bądźcie ludźmi odznaczającymi się łagodnością i miłosierdziem, którzy umieją iść drogami świata czyniąc tylko dobro. W swym życiu stawiajcie w centrum ewangeliczne błogosławieństwa. Przeciwstawiajcie się w ten sposób ludzkiemu sposobowi myślenia, wyrażając bezwarunkowe zaufanie Bogu, który pragnie szczęścia człowieka. Kościół potrzebuje także was, by jego misja była całkowita. Bądźcie ziarnem świętości, rzucanym pełnymi rękoma w glebę historii" - zaapelował Ojciec Święty.

Uczestników kongresu przedstawiła Papieżowi przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich, Ewa Kusz.

"W Polsce jeszcze do niedawna instytuty świeckie nie mogły działać jawnie" - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Józef Szamocki. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Świeckich podkreślił, że specyfiką ich pracy apostolskiej jest dyskrecja oraz zasada, że członkowie nie zdradzają swojej przynależności, by lepiej wypełniać misję w swych miejscach pracy. "Oni znają się tylko między sobą. Ja jako kleryk w latach 70. po raz pierwszy, dzięki ojcu duchownemu w seminarium, który był asystentem jednego z instytutów świeckich, mogłem się przypatrywać ich sposobowi życia i formacji. Obecnie na terenie naszego kraju działa Konferencja Instytutów Świeckich. Z ramienia Episkopatu Polski jestem jej opiekunem" - zaznaczył bp Szamocki.

Instytutów świeckich jest na świecie 215. Spośród nich 211 jest zatwierdzonych przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a cztery są zatwierdzone przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich. Na koniec 2005 r. liczyły one 32 653 członków i 2842 kandydatów. Sześć instytutów ma powyżej 1000 członków, w tym dwa powyżej 2000. Pięć instytutów ma poniżej 10 członków. Najwięcej instytutów świeckich i najwięcej członków instytutów jest we Włoszech.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg