Postać św. Tomasza z Akwinu, "wielkiego doktora Kościoła", który bronił "godności ludzkiego rozumu wewnątrz tajemnicy wiary", przypomniał w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 28 stycznia Benedykt XVI.
Z dalekowzroczną mądrością św. Tomasz z Akwinu potrafił doprowadzić do owocnej konfrontacji z myślą arabską i żydowską swoich czasów, tak iż uważany jest za wciąż aktualnego nauczyciela dialogu z innymi kulturami i religiami. Umiał on ukazać ową cudowną chrześcijańską syntezę rozumu i wiary, będącą cennym dziedzictwem cywilizacji zachodniej, z którego należy czerpać także dzisiaj, aby prowadzić skutecznie dialog z wielkimi tradycjami kulturowymi i religijnymi wschodu i południa świata. Módlmy się, aby chrześcijanie, szczególnie ci, którzy pracują w środowisku akademickim i kulturalnym, potrafili wyrażać rozsądek swej wiary i dawać jej świadectwo w dialogu podyktowanym miłością Prosimy Pana o ten dar za wstawiennictwem św. Tomasza z Akwinu, a przede wszystkim Maryi, Stolicy Mądrości.
Po modlitwie Anioł Pański i udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty ostro potępił ostatnie akty przemocy na Bliskim Wschodzie, uznając tego rodzaju działania za nie do przyjęcia.
Utożsamił się również z "mocnymi słowami kard. Nasrallaha Pierre'a Sfeira", dla którego są to walki bratobójcze. Zaapelował o pokojową przyszłość dla tego regionu.
Oto polski tekst rozważań papieskich poświęconych Libanowi i Strefie Gazy:
W ubiegłych dniach przemoc znów wykrwawia Liban. Jest nie do przyjęcia kroczenie tą drogą dla utrzymania własnych racji politycznych. Jest mi niezmiernie żal tej drogiej ludności. Wiem, że wielu Libańczyków dotknęła pokusa utraty wszelkiej nadziei i czują się oni zdezorientowani tym wszystkim, co się dzieje. Utożsamiam się z mocnymi słowami, wypowiedzianymi przez Jego Eminencję kardynała Nasrallaha Pierre'a Sfeira, mówiącego o bratobójczych starciach. Wraz z nim i innymi przywódcami religijnymi wzywam na pomoc Boga, aby wszyscy Libańczycy bez różnicy mogli i chcieli pracować razem, aby uczynić ze swej ojczyzny prawdziwy wspólny dom, przezwyciężając te egoistyczne postawy, które nie pozwalają im otoczyć faktycznie opieką swego kraju (por. adhortacja apostolska "Una speranza nuova per il Libano", n. 94). Chrześcijanom Libanu powtarzam wezwanie, aby wspierali prawdziwy dialog między różnymi wspólnotami i przywołuję dla wszystkich opieki Matki Boskiej Libanu.
Życzę również, by jak najszybciej ustała przemoc w Strefie Gazy. Wszystkim mieszkańcom pragnę wyrazić swą duchową bliskość i zapewnić o mojej modlitwie, aby we wszystkich górę wzięła wola współpracy dla dobra wspólnego i aby podjęto pokojowe środki dla załagodzenia różnic i napięć.
Po polsku Benedykt XVI powiedział:
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiaj wspominamy świętego Tomasza z Akwinu, wielkiego Doktora Kościoła. W swych dziełach broni on godności ludzkiego rozumu wewnątrz tajemnicy wiary. Nie redukujmy więc wiary jedynie do poziomu sentymentów i nie traćmy przekonania co do możliwości poznania prawdy przez rozum. Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Niech Bóg wam błogosławi.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.