Kard. Bertone: Pius XII nie milczał

"Oskarżenia Piusa XII o milczenie w obliczu zagłady Żydów pozbawione są podstaw" - stwierdził kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu zabrał 24 stycznia głos podczas prezentacji włoskiego wydania książki jednego z najwybitniejszych angielskich historyków Martina Gilberta: „Sprawiedliwi - nieznani bohaterowie holokaustu".

Kard. Bertone podkreślił, że dzieje katolików, ratujących w tym okresie Żydów podważają oskarżenia jakoby Pius XII miał współdziałać z Hitlerem oraz tezę o katolickim antysemityzmie. Kościół katolicki, pojmowany jako instytucja, odegrał swą rolę w pomocy prześladowanym. Z inspiracji Piusa XII starał się on koordynować wysiłki na rzecz ofiar wojny, a zwłaszcza ukazać wiernym wzorce postępowania. Nie chodziło jedynie o urzędowe poszukiwanie zaginionych i pomoc dla więźniów. Prześladowanym Żydom pomagano na wszelkie możliwe sposoby.

Zdaniem kard. Bertone dokumentacja pieczołowicie zebrana w książce Gilberta potwierdza, że także Piusa XII należy uważać za jednego ze „sprawiedliwych wśród narodów świata”. Jego wypowiedzi publiczne miały charakter strategiczny, pragnąc ocalić jak najwięcej ludzkich istnień i były dostosowane do okoliczności, w których wypadało Papieżowi występować. Kościół zdaje sobie sprawę, że bezpośrednio po zakończeniu wojny tysiące Żydów a także władze izraelskie pragnęły podziękować Piusowi XII za jego interwencje oraz obraną strategię.

Watykański sekretarz stanu przypomniał też, że już w 1928 r. ówczesne Święte Oficjum potępiło antysemityzm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg