149 milionów Afrykańczyków to katolicy. Stanowią oni 13,5 proc. wszystkich wyznawców katolicyzmu na świecie. Z okazji rozpoczynającego się jutro, 16 stycznia Panafrykańskiego Kongresu o Ewangelizacji agencja Fides podała statystyki dotyczące obecności Kościoła katolickiego w Afryce.
Dane pochodzą z najnowszego dostępnego wydania Książki Statystyki Kościoła, odnoszącej się do stanu z 31 grudnia 2004 roku.
Wedle tych badań niemal 17 proc. czyli prawie 149 milionów mieszkańców Afryki to katolicy. Procent ten w zasadzie pokrywa się z proporcjonalną obecnością katolików na całym świecie (1.100 milionów). W Afryce jest jednak proporcjonalnie zdecydowanie mniej księży niż w innych częściach świata - na jednego księdza przypada tam 4761 wiernych (i ponad 23 tys. "niewiernych"), na całym świecie jeden ksiądz troszczy się średnio o 2706 owieczek.
W Afryce funkcjonuje 378 stacji misyjnych, w których na stałe rezyduje kapłan, oprócz tego ponad 65,5 tys. placówek, do których ksiądz jedynie dojeżdża.
Afryka ma 630 biskupów (173 pochodzi z rozmaitych zgromadzeń zakonnych) i 31259 księży, z czego dwie trzecie stanowią księża diecezjalni a jedną trzecią zakonnicy. 368 osób pełni rolę diakonów stałych. Bracia zakonni to niemal 7800 mężczyzn, w Afryce pracuje też około 57,5 tys. sióstr. Afryka jest kontynentem obfitującym w powołania. Liczba sióstr w ciągu jednego roku wzrosła w Afryce o ponad tysiąc, na całym świecie w tym czasie zmalała o niemal 9 tys. Na misjach pracuje także 47 mężczyzn i 481 kobiet z Instytutów Świeckich oraz ponad 379,5 tys. katechistów. Stosunkowo niewielka w porównaniu z danymi światowymi jest liczba świeckich misjonarzy - w Afryce pracuje niecałe 4 tysiące świeckich misjonarzy, na całym świecie 186,5 tysiąca.
W niższych seminariach uczy się 45,5 tysiąca Afrykańczyków (ogromna większość z nich to szkoły diecezjalne), w seminariach wyższych niemal 22.800 seminarzystów (16 tys. w diecezjach, prawie 7 tys. w seminariach zakonnych). W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba kleryków wzrosła o 882 osoby.
Kościół w Afryce prowadzi pokaźną ilość szkół wszystkich stopni: ponad 11 tys. przedszkoli obejmujących opieką ponad milion dzieci, 31 tys. szkół podstawowych dla prawie 12 milionów dzieci i niemal 8 tys. szkół średnich (3 miliony uczniów). Na uniwersytetach prowadzonych przez Kościół katolicki studiuje ponad 54 tys. osób.
Kościół prowadzi też 953 szpitale, prawie 5 tys. przychodni lekarskich, 236 leprozoriów, 638 domów dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, 1675 domów dziecka, 1407 poradni rodzinnych oraz prawie 2 tys. innych instytucji charytatywnych.
Uzupełniając te dane Kongregacja Ewangelizacji Narodów podaje, że w połowie października w Afryce funkcjonowały 84 archidiecezje, 374 diecezje, 14 wikariatów apostolskich, 8 prefektur apostolskich, po jednej misji "sui juris" i administraturze apostolskiej oraz 3 ordynariaty wojskowe.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.