Decyzją Rady Miejskiej Mogilna, podjętej jednogłośnie 25 października br. 30-metrowy odcinek drogi między ulicą Benedyktyńską a bramą klasztorną przy kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie nazywa się odtąd ulicą Benedykta XVI.
21 października br. z wnioskiem o nadanie imienia obecnego papieża ulicy biegnącej do XII-wiecznego klasztoru benedyktyńskiego w Mogilnie wystąpili księża z mieszczących się w klasztorze Europejskiego Centrum Spotkań Wojciech Adalbert i parafii św. Jana Apostoła.
Uchwałą Rady Miejskiej w Mogilnie w dniu 25 października taka nazwa została przyjęta.
Uliczka jest niedługa, prowadzi jednak do najcenniejszego zabytku miasta i biegnie wzdłuż jego murów.
Klasztor w Mogilnie to miejsce, do którego przybywa wielu turystów i pielgrzymów oraz osób uczestniczących w rozmaitych spotkaniach i rekolekcjach. Adres klasztoru - parafii i centrum spotkań - brzmi: ul. Benedykta XVI 1, nie jest to więc ulica tylko symboliczna.
Imieniem Benedykta XVI nazwano dotychczas dwa place w Niemczech - wolno więc przypuszczać, że jest to pierwsza na świecie ulica jemu dedykowana. Ma być ona znakiem szacunku i przywiązania do Ojca świętego oraz znakiem wdzięczności za przypomnienie poprzez wybór takiego imienia całemu Kościołowi postaci św. Benedykta Opata. Św. Benedykt jest czczony w Mogilnie jako patron miasta a 8 marca 2006 został nim oficjalnie ogłoszony przez Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.