Benedykt XVI ma swoją ulicę

Decyzją Rady Miejskiej Mogilna, podjętej jednogłośnie 25 października br. 30-metrowy odcinek drogi między ulicą Benedyktyńską a bramą klasztorną przy kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie nazywa się odtąd ulicą Benedykta XVI.

21 października br. z wnioskiem o nadanie imienia obecnego papieża ulicy biegnącej do XII-wiecznego klasztoru benedyktyńskiego w Mogilnie wystąpili księża z mieszczących się w klasztorze Europejskiego Centrum Spotkań Wojciech Adalbert i parafii św. Jana Apostoła.

Uchwałą Rady Miejskiej w Mogilnie w dniu 25 października taka nazwa została przyjęta.

Uliczka jest niedługa, prowadzi jednak do najcenniejszego zabytku miasta i biegnie wzdłuż jego murów.

Klasztor w Mogilnie to miejsce, do którego przybywa wielu turystów i pielgrzymów oraz osób uczestniczących w rozmaitych spotkaniach i rekolekcjach. Adres klasztoru - parafii i centrum spotkań - brzmi: ul. Benedykta XVI 1, nie jest to więc ulica tylko symboliczna.

Imieniem Benedykta XVI nazwano dotychczas dwa place w Niemczech - wolno więc przypuszczać, że jest to pierwsza na świecie ulica jemu dedykowana. Ma być ona znakiem szacunku i przywiązania do Ojca świętego oraz znakiem wdzięczności za przypomnienie poprzez wybór takiego imienia całemu Kościołowi postaci św. Benedykta Opata. Św. Benedykt jest czczony w Mogilnie jako patron miasta a 8 marca 2006 został nim oficjalnie ogłoszony przez Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

«« | « | 1 | » | »»