Sekretarz pomocniczy watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, polski pallotyn arcybiskup Henryk Hoser odprawił uroczystą Mszę św. w poznańskiej katedrze z okazji Niedzieli Misyjnej, obchodzonej tradycyjnie przez Kościół katolicki w przedostatnią niedzielę października.
"Ta Niedziela Misyjna przypomina nam, że my wszyscy na mocy chrztu świętego jesteśmy współodpowiedzialni za misje, a nasz udział w misji powszechnej jest sprawdzianem dojrzałości wiary i życia chrześcijańskiego" - powiedział na początku Mszy św. metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że Poznań był miejscem "dokąd przed z górą tysiącem lat przybyli pierwsi misjonarze na piastowskie ziemie". Metropolita dodał, że za wierność Ewangelii "oddali i nadal oddają życie chrześcijańscy męczennicy wszystkich, również naszych czasów, w przekonaniu o tym, że każdy człowiek potrzebuje Chrystusa".
W homilii arcybiskup Hoser oddał hołd żyjącemu w XIX wieku kardynałowi Mieczysławowi Ledóchowskiemu, byłemu metropolicie Gniezna i Poznania, którego u schyłku życia papież Leon XIII mianował prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Jest on pierwszym i jedynym do tej pory Polakiem, który stanął na czele najwyższego urzędu Stolicy Apostolskiej, zajmującego się działalnością misyjną Kościoła.
Watykański dostojnik podziękował też wiernym za ofiary pieniężne złożone podczas Niedzieli Misyjnej na rzecz misji. "W ten sposób powstaje Międzynarodowy Fundusz Solidarności, który jest rozdzielany przez Papieskie Dzieła Misyjne, wspierając młode Kościoły bardzo szybko wzrastające w Afryce, w Azji, w Ameryce i Oceanii" - poinformował abp Hoser.
Na zakończenie Mszy arcybiskup Gądecki złożył urodzinowe życzenia modlącej się w świątyni 95-letniej doktor Wandzie Błeńskiej, która przez 42 lata jako świecka misjonarka leczyła chorych na trąd w Afryce.
"Pragniemy wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dobro, które zechciał nam obdarzyć poprzez życie i bogatą działalność Drogiej Jubilatki" - tymi słowami zwrócił się do wzruszonej doktor Błeńskiej metropolita poznański.
Uroczystą liturgię z poznańskiej katedry transmitowała Telewizja Polonia. Wierni modlili się"za Kościół w archidiecezji poznańskiej, aby z coraz większą gorliwością angażował się w ewangelizację świata".
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.