"Karol Wojtyła - papież na żywo. Wyzwania i fascynacje w relacjach między Janem Pawłem II a telewizją" - to tytuł publikacji zbierającej w jedną całość wystąpienia wygłoszone podczas kwietniowego kongresu na temat związków Papieża z telewizją.
Odbył się on na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i był wspólną inicjatywą Włoskiej Telewizji Rai i Telewizji Polskiej. Książkę zaprezentował abp John Foley, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. W konferencji w Radiu Watykańskim wzięli również udział ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka i Paweł Morawski.
„Na początku 2006 r. zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję na temat relacji papieża Jana Pawła II z telewizją i mediami w sensie ogólnym. Sześć miesięcy później mamy drugi owoc, czyli książkę która prezentuje wszystkie wystąpienia wygłoszone na kongresie” podkreśla reprezentujący telewizję RAI Polo Morawski. Mówiąc o ostatecznej wersji książki wskazuje, że została ona uzupełniona o dodatkowe teksty, które jakby dopełniają całość podejmowanego tematu.
Z kolei ambasador Hanna Suchocka podkreśliła, że „najważniejsze jest to, iż próbuje się dokonać pewnej analizy jak przedstawiano Ojca Świętego w różnych momentach jego pielgrzymowania”. Według niej kluczowymi monetami były oczywiście wybór i moment śmierci. Trzeba jednak powiedzieć – zauważyła ambasador Suchocka, że od początku do samego końca ten Papież był osobą medialną. Dlatego też „po zakończeniu Jego pontyfikatu telewizja RAI doszła do wniosku, że właśnie ze tego punktu widzenia warto spojrzeć na pontyfikat Jana Pawła II. Jak był prezentowany Ojciec Święty i jak różne telewizje prezentowały różne działania Jana Pawła II”.
Liczącej prawie 500 stron książce towarzyszy płyta DVD zawierająca materiały telewizyjne, które zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji poświęconej związkom Jana Pawła II z telewizją. Uwieczniono między innymi sposób, w jaki w 1978 r. światowe telewizje informowały o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z ich obszernym przekazem kontrastuje suche podanie informacji w PRL.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.