Papież Benedykt XVI zamierza przełamać obowiązującą od kilkuset lat w Kościele katolickim zasadę i znieść pojęcie "otchłani" dla dzieci, które zmarły zanim zostały ochrzczone.
Problematyce teologicznego "limbus infantium" poświęcone są obrady Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie. W jej skład wchodzi 30 wybitnych teologów z całego świata, wśród nich ks. Prof. Jerzy Szymik.
Według włoskiego dziennika Il Giornale papież będzie dążył do ogłoszenia nieważności tej zasady w katechezie Kościoła katolickiego, która wynika z teologicznego stwierdzenia, iż niezbywalnym warunkiem zbawienia duszy jest chrzest .
Il Giornale cytuje słowa członka Komisji Teologicznej, biskupa Como, Alessandro Maggiolininiego, że według stanu współczesnej teologii, Bóg wprawdzie nie otworzył drogi zbawienia dla tych dzieci, ale ponieważ pragnie zbawić wszystkich, możemy być przekonani, że uratuje również i te dzieci.
Benedykt XVI uczestniczył w końcowej sesji Komisji obradującej pod kierownictwem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williama Levady. Już w 2004 r. papież Jan Paweł II powierzył Komisji wyjaśnienie tego problemu, do dziś nie rozwiązanego w sposób jednoznaczny w teologii katolickiej.
Obecny papież wypowiedział się w tej sprawie już w 1985 r., gdy stał na czele Kongregacji Nauki Wiary. W książce "Raport o stanie wiary" podkreślił: "Sprawa limbusu nigdy nie była zdefiniowaną prawdą wiary. Osobiście byłbym za jej odrzuceniem, gdyż zawsze była tylko hipotezą teologiczną. Twierdzę to bardziej jako teolog niż jako prefekt Kongregacji".
Teologowie wczesnego chrześcijaństwa uważali, że dzieci, które zmarły zanim zostały ochrzczone, przebywają w "otchłani". W średniowieczu przyjmowano, że w zaświatach istnieje odrębna sfera - tzw. "limbus" - znajdująca się poza niebem, piekłem i czyśćcem.
Katechizm Kościoła Katolickiego (1261) mówi, że "jeśli chodzi o dzieci zmarłe bez chrztu, Kościół może tylko polecać je miłosierdziu, jak czyni to podczas przeznaczonego dla nich obrzędu pogrzebu. Wielkie miłosierdzie Boga (...) i miłość Jezusa do dzieci (...) pozwalają nam mieć nadzieję, że istnieje jakaś droga zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu".
Komisja Teologiczna na swoim spotkaniu zajęła się ponadto teoretycznymi kwestiami naukowymi metod teologii.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.