Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa", że pamiętne modły o pokój 27 października 1986 roku w Asyżu z inicjatywy Jana Pawła II były wydarzeniem przełomowym i zapoczątkowały większe zrozumienie między religiami.
W wywiadzie dla turyńskiej gazety osobisty sekretarz polskiego papieża przyznał, że tamtemu historycznemu spotkaniu towarzyszyły wątpliwości i nieufność.
Wspominając okoliczności, w jakich Jan Paweł II wystąpił z inicjatywą międzyreligijnego spotkania w Asyżu, kardynał Dziwisz podkreślił:
- Na świecie panowało wtedy wielkie napięcie. Dwa bloki przystąpiły do wyrównywania rachunków, którego konsekwencje trudno byłoby powstrzymać. Dzisiaj już tego nie pamiętamy, ale mówiło się o gwiezdnych wojnach, a groźba konfliktu nuklearnego nie była odległa. Ojciec Święty powiedział mi: "Potrzebna jest modlitwa, modlitwa wszystkich religii o pokój. Musimy stworzyć nową atmosferę i poprzez modlitwę poszukiwać pokoju".
Kardynał Dziwisz dodał, że według Jana Pawła II "jeśli ludzie zbliżają się do Boga, różnice między nimi słabną".
Metropolita krakowski podkreślił, że inicjatywa spotkania w Asyżu narodziła się z przekonania, że "sprawiedliwość i pokój muszą iść w parze, że pokój jest zagrożony i nie może być jedynie dziedzictwem pacyfistów".
- Papież oderwał ideologię od pokoju i uczynił z niego priorytet dla świata - podkreślił kardynał Dziwisz.
Przyznał, że modły przywódców religii i wyznań w mieście świętego Franciszka wzbudziły wtedy mieszane uczucia, a niektórzy widzieli w nich groźbę połączenia rozbieżnych, sprzecznych poglądów.
- Ale Jan Paweł II był jak najdalszy od synkretyzmu. Także ci, którzy mieli wątpliwości, przekonali się, że ze spotkania tego wynikło samo dobro i że było ono początkiem lepszego zrozumienia między religiami - zauważył kardynał Dziwisz.
Wywiad metropolity krakowskiego został opublikowany w dniu, kiedy rozpoczęło się w Asyżu spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 20. rocznicę pierwszych modłów o pokój.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.