Spotkanie z księżmi w Castelgandolfo

Aktualne problemy duszpasterskie Kościoła we Włoszech stały w centrum spotkania Benedykta XVI z duchowieństwem diecezji Albano, na terenie której leży Castelgandolfo.

Audiencja przyjęła znaną już formę pytań i improwizowanych odpowiedzi. Tym razem skupiły się one na takich kwestiach jak: niektóre problemy związane z życiem księży, tak zwane duszpasterstwo integralne, liturgia, rodzina i młodzież. W obliczu różnorodnych trudności papież zachęcił księży do zaufania Bogu i robienia mimo wszystko tego, co się da:

„W kryzysie trzeba przezwyciężyć moment, w którym wydaje się, że więcej znieść nie sposób – mówił papież. W rzeczywistości otwierają się tu nowe drzwi i odsłania się nowe piękno miłości. Wydaje mi się ważne, że piękno, gdy jest jedynie harmonią, nie jest prawdziwym pięknem, gdyż czegoś mu brakuje, jest niepełne. Prawdziwe piękno potrzebuje kontrastu.

Cień uzupełnia się z blaskiem. Także winogrona, by dojrzały, potrzebują nie tylko słońca, ale i deszczu, nie tylko dnia, ale i nocy. Wydaje mi się, że my księża, tak młodzi, jak i starsi, winniśmy uczyć się potrzeby cierpienia, kryzysów: znoszenia ich i pokonywania w trudzie. Tylko wówczas życie staje się bogate”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama