Mało Polaków w Walencji

Wysokie koszty transportu zdecydowały, że w polskich parafiach raczej nie organizowano wyjazdów na Światowe Spotkanie Rodzin, które od 1 lipca trwa w hiszpańskiej Walencji.

Oficjalnej polskiej delegacji, która już wyjechała do Hiszpanii, przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Jak poinformował o. Andrzej Rębacz z Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, w oficjalnej polskiej delegacji są obecni także m.in. przewodniczący tej Rady - biskup łomżyński Stanisław Stefanek, biskupi i księża, trzy pary małżeńskie, a także pielgrzymi, którzy pojechali do Hiszpanii dwoma autokarami. W piątek kard. Dziwisz wygłosi w Walencji wykład o rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II.

Wyjazdów do Walencji raczej nie organizowały natomiast polskie parafie. Myślę, że zdecydowały wysokie koszty transportu i pobytu w Walencji, które szacowaliśmy na ok. 2,5 tys. zł dla jednej osoby - powiedział ks. prałat Marian Raciński, duszpasterz rodzin w Archidiecezji Warszawskiej. Na Spotkanie Rodzin chciały jechać całe rodziny. Nie mieliśmy możliwości dofinansowywania wyjazdów - tłumaczył.

Jak wyjaśnił, "chętnych do wyjazdu było wielu". Część osób pojechała więc do Hiszpanii indywidualnie.

Tematem tegorocznego Spotkania Rodzin jest przekazywanie wiary w rodzinie.

W sobotę i w niedzielę w Walencji będzie gościł papież Benedykt XVI.

Cele Światowych Spotkań Rodzin to: nauka modlitwy w rodzinie, umiejętności dialogu między małżonkami, między rodzicami i dziećmi oraz podkreślenie wagi współuczestnictwa w życiu rodziny. Inicjatorem spotkań był papież Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w 1994 r. w Rzymie, kolejne w 1997 r. w Rio de Janeiro, w 2000 r. w Rzymie i w 2003 r. w stolicy Filipin - Manili.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama