W Walencji rozpoczęło się 1 lipca V Światowe Spotkanie Rodzin.
W południe metropolita Walencji abp Agustín García-Gasco uroczyście otworzył jego pierwszy etap: Międzynarodowe Święto Rodzin. Organizacje, stowarzyszenia, ruchy oraz różne instytucje przedstawią w ciągu najbliższych dni swoje inicjatywy na rzecz rodziny. Celem Święta jest ukazanie, że rodzina jest rzeczywistością nie wirtualną, ale realną i nadal możliwą w XXI wieku.
V Światowe Spotkanie Rodzin to "dni wiary i zgody, dni radości, spotkania, świętowania i życia" - powiedział abp García-Gasco, dni, które należy "przeżyć intensywnie i zachować w sercu". Walencja od dzisiaj stała się "światową stolicą rodzin" - stwierdził hiszpański hierarcha.
Podczas Spotkania przedstawiony zostanie watykański dokument na temat tzw. zimy demograficznej. Poinformował o tym agencję FIDES kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Problem niżu demograficznego na Zachodzie podniesiony został już w dokumencie tej dykasterii, zatytułowanym "Rodzina i prokreacja człowieka", który ukazał się na początku czerwca. Medialną polemikę wywołało zawarte tam stwierdzenie, że posiadanie dwojga dzieci przez rodzinę to za mało.
W najbliższy wtorek 4 lipca rozpocznie się Międzynarodowy Kongres Teologiczno-Pastoralny pod hasłem "Przekaz wiary w rodzinie", który zgromadzi wybitnych specjalistów z różnych krajów. Jednocześnie rozpoczną się także dwa inne kongresy: jeden dla młodzieży w wieku 16-25 lat, drugi dla dziadków. Każdy z kongresów zajmie się tematem przekazu wiary w rodzinie, ale z własnej perspektywy.
W najbliższy piątek wieczorem uczestnicy V Światowego Spotkania Rodzin spotkają się na plaży Malvarrosa na wspólnym różańcu. 40 dzieci z Walencji przedstawi inscenizację scen poszczególnych tajemnic różańcowych.
Główne uroczystości odbędą się z udziałem papieża Benedykta XVI 8 i 9 lipca.
I Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym odbyło się w Rzymie w dniach 8-9 października 1994 r., na zakończenie trwającego wówczas Międzynarodowego Roku Rodziny, pod hasłem "Rodzina sercem cywilizacji miłości". Do Wiecznego Miasta przybyło wówczas ponad pół miliona ludzi z całego świata. Drugie takie spotkanie odbyło się w dniach 3-6 października 1997 r. w Rio de Janeiro pod hasłem "Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości". Po raz trzeci Papież zaprosił rodziny - znów do Rzymu - w czasie Wielkiego Jubileuszu, w dniach 14-15 października 2000 r. Hasłem były wtedy słowa: "Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa". Czwarte spotkanie - po raz pierwszy bez osobistego udziału Ojca Świętego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł już się na nie udać - odbyło się w Manili na Filipinach, gdzie w dniach 22-26 stycznia 2003 r. rodziny z całego świata zgromadziły się pod hasłem "Rodzina chrześcijańska dobrą nowiną dla trzeciego tysiąclecia". Jana Pawła II reprezentował tam kard. Alfonso López Trujillo.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.