V Światowe Spotkanie Rodzin rozpoczęte

W Walencji rozpoczęło się 1 lipca V Światowe Spotkanie Rodzin.

W południe metropolita Walencji abp Agustín García-Gasco uroczyście otworzył jego pierwszy etap: Międzynarodowe Święto Rodzin. Organizacje, stowarzyszenia, ruchy oraz różne instytucje przedstawią w ciągu najbliższych dni swoje inicjatywy na rzecz rodziny. Celem Święta jest ukazanie, że rodzina jest rzeczywistością nie wirtualną, ale realną i nadal możliwą w XXI wieku.


V Światowe Spotkanie Rodzin to "dni wiary i zgody, dni radości, spotkania, świętowania i życia" - powiedział abp García-Gasco, dni, które należy "przeżyć intensywnie i zachować w sercu". Walencja od dzisiaj stała się "światową stolicą rodzin" - stwierdził hiszpański hierarcha.

Podczas Spotkania przedstawiony zostanie watykański dokument na temat tzw. zimy demograficznej. Poinformował o tym agencję FIDES kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Problem niżu demograficznego na Zachodzie podniesiony został już w dokumencie tej dykasterii, zatytułowanym "Rodzina i prokreacja człowieka", który ukazał się na początku czerwca. Medialną polemikę wywołało zawarte tam stwierdzenie, że posiadanie dwojga dzieci przez rodzinę to za mało.

W najbliższy wtorek 4 lipca rozpocznie się Międzynarodowy Kongres Teologiczno-Pastoralny pod hasłem "Przekaz wiary w rodzinie", który zgromadzi wybitnych specjalistów z różnych krajów. Jednocześnie rozpoczną się także dwa inne kongresy: jeden dla młodzieży w wieku 16-25 lat, drugi dla dziadków. Każdy z kongresów zajmie się tematem przekazu wiary w rodzinie, ale z własnej perspektywy.

W najbliższy piątek wieczorem uczestnicy V Światowego Spotkania Rodzin spotkają się na plaży Malvarrosa na wspólnym różańcu. 40 dzieci z Walencji przedstawi inscenizację scen poszczególnych tajemnic różańcowych.

Główne uroczystości odbędą się z udziałem papieża Benedykta XVI 8 i 9 lipca.

I Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym odbyło się w Rzymie w dniach 8-9 października 1994 r., na zakończenie trwającego wówczas Międzynarodowego Roku Rodziny, pod hasłem "Rodzina sercem cywilizacji miłości". Do Wiecznego Miasta przybyło wówczas ponad pół miliona ludzi z całego świata. Drugie takie spotkanie odbyło się w dniach 3-6 października 1997 r. w Rio de Janeiro pod hasłem "Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości". Po raz trzeci Papież zaprosił rodziny - znów do Rzymu - w czasie Wielkiego Jubileuszu, w dniach 14-15 października 2000 r. Hasłem były wtedy słowa: "Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa". Czwarte spotkanie - po raz pierwszy bez osobistego udziału Ojca Świętego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł już się na nie udać - odbyło się w Manili na Filipinach, gdzie w dniach 22-26 stycznia 2003 r. rodziny z całego świata zgromadziły się pod hasłem "Rodzina chrześcijańska dobrą nowiną dla trzeciego tysiąclecia". Jana Pawła II reprezentował tam kard. Alfonso López Trujillo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama