Do pokoju przez negocjacje

Benedykt XVI wystosował kolejny apel o zażegnanie konfliktu w Ziemi Świętej na drodze negocjacji.

"Z niepokojem śledzę to, co dzieje się w Ziemi Świętej i proszę, aby każda porwana osoba szybko została oddana swym najbliższym - powiedział w południe papież. Apeluję do przywódców izraelskich i palestyńskich, ażeby z wielkoduszną pomocą wspólnoty międzynarodowej, w sposób odpowiedzialny starali się rozwiązać konflikt na drodze rokowań, gdyż tylko one mogą zagwarantować pokój, którego pragną ich narody". Również chrześcijańscy zwierzchnicy w Ziemi Świętej wyrażają najgłębsze obawy w związku z izraelskimi operacjami wojskowymi na terytoriach palestyńskich i eskalacją zbrojnego konfliktu.

O pokój w Ziemi Świętej modlono się dzisiaj w kościele Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, podczas obchodów uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła. Patriarcha łaciński Jerozolimy Michel Sabbah udzielił - podczas pontyfikalnej mszy - święceń kapłańskich trzem franciszkanom.

Duchowni wyrażają głębokie zaniepokojenie zaognieniem konfliktu w ostatnich dniach. Palestyńscy ekstremiści porwali w niedzielę 25 czerwca, w Strefie Gazy, izraelskiego żołnierza, jego los jest dotąd nieznany. Natomiast w Samarii terroryści uprowadzili i zabili młodego Żyda. W reakcji izraelska armia wkroczyła do Strefy Gazy - przeprowadzając naloty i ostrzał artyleryjski szlaków komunikacyjnych, elektrowni i innych obiektów. Natomiast na Zachodnim Brzegu wojsko aresztowało kilkudziesięciu członków Hamasu, w tym kilku ministrów i ponad dwudziestu deputowanych do parlamentu.

Duchowni z palestyńskich parafii podkreślają, że w rezultacie zbrojnych akcji, najbardziej cierpi ludność cywilna. W Strefie Gazy setki Palestyńczyków opuściło swoje domy. W wielu rejonach brakuje energii elektrycznej, są trudności z wodą i dostarczeniem żywności. Organizacje charytatywne mają ograniczone możliwości udzielania pomocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama