Benedykt XVI przyjął na trwającej 20 minut audiencji audiencji prezydenta Filipin, panią Glorię Macapagal Arroyo. Filipiny jako 124. kraj świata zniosły karę śmierci.
Wcześniej pani prezydent modliła się ona przy grobie Jana Pawła II w podziemiach bazyliki św. Piotra.
W komunikacie na temat tego spotkania rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls poinformował, że Gloria Macapagal Arroyo przedstawiła Papieżowi nową ustawę, uchylającą karę śmierci w tym kraju. Pani prezydent podpisała ją dwa dni wcześniej.
Poinformowała ona także Benedykta XVI o reformie konstytucji. "W rozmowie wspomniano także o sprzyjających perspektywach dialogu z ludnością muzułmańską i nadziejach na wprowadzenie pokoju narodowego" - zaznaczył Navarro-Valls.
Prezydent Arroyo zauważyła, że podzielane przez większość obywateli wartości chrześcijańskie znajdują wyraz w ustawodawstwie Filipin.
Z okazji zniesienia kary śmierci na Filipinach burmistrz Rzymu Walter Veltroni zarządził w minioną sobotę wieczorem oświetlenie Koloseum w kolorze niebieskim. "Takie szczególne oświetlenie tej budowli stało się już tradycją. Dzieje się tak zawsze, gdy jakiś kraj ogłasza zniesienie kary śmierci" - wyjaśniał we włoskich mediach Veltroni.
Filipiny są 124 z 194 krajów świata, w którym nie będzie wykonywana kara śmierci. Na początku czerwca obie izby filipińskiego parlamentu: poselska i senat uchwaliły ustawę, zgodnie z którą kara śmierci została zastąpiona przez karę dożywocia. Dzięki ustawie kary uniknie ok. 1,2 tys. skazanych przebywających w celach śmierci filipińskich więzień.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.