Kard. Bertone nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej

Ojciec święty Benedykt XVI mianował kard. Tarcisio Bertone nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - dowiedział się portal Wiara.pl.

71-letni arcybiskup Genui kard. Tarcisio Bertone zastąpił na tym stanowisku 79-letniego kardynała Angelo Sodano.

Urodzony 2 grudnia 1934, wyświęcony 1 lipca 1960; jest znakomitym kanonistą i teologiem.

Wcześnie rozpoczął pracę w diecezji rzymskiej, a później także w różnych urzędach Kurii Rzymskiej. Jako salezjanin jest szczególnie związany z działalnością duszpasterską wśród młodzieży. 4 czerwca 1991 papież mianował go arcybiskupem Vercelli, a 13 czerwca 1995 odwołał do Watykanu na sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

Na tym właśnie stanowisku w czerwcu 2000 r. abp Bertone przyczynił się do ogłoszenia trzeciej tajemnicy fatimskiej. Wcześniej wielokrotnie kontaktował się ze zmarłą niedawną siostrą Łucją, jedynym żyjącym wówczas świadkiem objawień maryjnych w tej portugalskiej wiosce w 1917 r. Od 10 grudnia 2002 jest arcybiskupem Genui a od 21 X 2003 - kardynałem.

Uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów, a przy tym otwartego na świat i potrzeby współczesnego Kościoła. Niedawno reprezentował Ojca Świętego na pogrzebie zmarłej 13 lutego br. s. Łucji.

Wśród watykanistów uchodzi za osobę bardzo komunikatywną i obdarzoną poczuciem humoru. Bywa gościem popularnych programów publicystycznych. To on w studiu telewizji RAI ujawnił przed rokiem nieznany epizod z ostatniego konklawe. Według relacji włoskiego purpurata, niesprawny był ustawiony w Kaplicy Sykstyńskiej piec do palenia kart po każdym głosowaniu nad wyborem papieża. Z tego powodu, jak powiedział, wydobywający się z pieca dym trochę osmalił Kaplicę ze słynnymi freskami Michała Anioła. Kardynał Bertone powiedział wówczas otwarcie, że trzeba postarać się o to, by podczas następnego konklawe piec stał w jednej z komnat obok, po to, by nie wystawiać arcydzieła na żadne niebezpieczeństwo.

Przeciwników przysporzył mu wystosowany przez niego apel o bojkot książki "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Był on pierwszym kościelnym hierarchą, który wypowiedział się przeciwko temu amerykańskiemu bestsellerowi.


To nie jedyna decyzja personalna podjęta dzis przez Benedykta XVI. Nowym gubernatorem Państwa Watykańskiego został abp Giovanni Lajolo, dotychczasowy sekretarz Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków z państwami. Zastąpił kard. Edmunda Szokę.

Nowo mianowani hierarchowie obejmą swoje stanowiska 15 września br.


(biogram m. in. na podstawie KAI i PAP, zdj. za www.diocesi.genova.it)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama