Do Moskwy przez Warszawę

Przez Warszawę wiedzie droga Benedykta XVI do Moskwy - pisze w najnowszym numerze włoski tygodnik Panorama.

Według niego, to właśnie w Polsce podczas niedawnej pielgrzymki papież podjął próbę zrobienia kroku w kierunku Rosji.

Watykanista włoskiego tygodnika Ignazio Ingrao podkreśla, że podczas wizyty w ojczyźnie Jana Pawła II doszło do prawie niezauważonego wydarzenia dużej wagi: spotkania Benedykta XVI z arcybiskupem Jeremiaszem, zwierzchnikiem polskiego prawosławia.

"Narodowość Karola Wojtyły stanowiła jedną z głównych przeszkód dla historycznej podróży do Rosji i dlatego niemiecki papież postanowił, by zacząć od Polski próbę realizacji tego, co do dzisiaj wydawało się niemożliwym marzeniem: spotkania z patriarchą Moskwy Aleksym II" - dodaje włoski watykanista. Jego zdaniem, właśnie dlatego Benedyktowi XVI towarzyszył w podróży do Polski przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper, uważany za osobę najbardziej zaangażowaną w żmudną pracę na rzecz dialogu z prawosławiem. "Wspólnota prawosławna nie pozostała obojętna na dowody sympatii ze strony Benedykta XVI" - podkreśla "Panorama", zwracając uwagę na gest arcybiskupa Jeremiasza, który podarował papieżowi swój osobisty różaniec na znak pojednania.

Włoski tygodnik przypomina, że w najbliższych miesiącach spodziewane są trzy etapy na trudnej drodze Benedykta XVI do Moskwy: spotkanie przywódców religijnych z całego świata w dniach 2-4 lipca w rosyjskiej stolicy, wrześniowe obrady komisji do spraw dialogu teologicznego między katolicyzmem a prawosławiem w Belgradzie oraz listopadowa wizyta Benedykta XVI w Stambule na zaproszenie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, formalnego zwierzchnika całego prawosławia. To tam właśnie, w Konstantynopolu, mogą znajdować się wrota wejściowe do Moskwy - pisze Ingrao.

Przytacza on następnie wypowiedź kardynała Kaspera, który stwierdził: "Podróż do Rosji to fiksacja was, dziennikarzy". Jak przypomniał watykański dostojnik, najpierw trzeba omówić z patriarchatem moskiewskim wiele innych tematów. Dopiero potem, jego zdaniem, można zacząć dyskutować o ewentualnym spotkaniu papieża z Aleksym II.

Jako kolejny znak, świadczący o wyraźnej poprawie stosunków między Moskwą a Stolicą Apostolską, włoski tygodnik wymienił przedstawioną podczas spotkania Benedykta XVI z metropolitą Cyrylem, numerem 2. rosyjskiej cerkwi, 18 maja tego roku propozycję ogłoszenia wspólnej deklaracji katolicko-prawosławnej w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy.

"Sezon odwilży już się zaczął i budzi nowe nadzieje" - konkluduje włoski tygodnik.

Od redakcji

Jakoś nie za bardzo zna się na omawianym temacie autor tego tekstu.

Po pierwsze abp Jeremiasz nie jest zwierzchnikiem polskiego prawosławia (jest nim metropolita Sawa).

Po drugie niokt nie słyszał o "osobistym różańcu" abp Jeremiasza, bo modlitwa różańcowa jest charakterystyczna dla katolików, a nie dla prawosławnych.

Czy reszta treści tego artykułu jest równie rzetelna i prawdziwa?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg