Hiszpanie o papieskiej pielgrzymce

Prasa hiszpańska poświęca dużo miejsca wizycie Benedykta XVI w Polsce.

„ABC” i „La Razón” zamieszczają relacje własnych wysłanników. Juan Vicente Boo z „ABC” zwraca uwagę na starania Papieża o zbudowanie zgody pomiędzy narodami niemieckim i polskim i zaleczenie ran powstałych podczas II wojny światowej. Tak zostały zinterpretowane słowa Benedykta XVI o grzechach popełnionych w przeszłości.

Podobnie jak „El Pais” i „El Mundo”, „ABC” uważa, że najważniejszą chwilą pielgrzymki będzie wizyta w dawnym obozie hitlerowskim Auschwitz. Wszystkie hiszpańskie gazety obszernie przy tej okazji piszą o agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku, eksterminacji ludności żydowskiej i polskiej. Przypominają także o próbach pojednania, począwszy od lat sześćdziesiątych (list biskupów polskich do niemieckich).
Ángel Villarino z „La Razón” na pierwszy plan wysuwa słowa Papieża skierowane do kapłanów, że powinni być specjalistami od spraw duchowych, a nie od polityki czy gospodarki. Hiszpański dziennikarz dopatruje się w tym krytyki niektórych kręgów i instytucji związanych z polskim Kościołem. „Benedykt XVI przybył do Polski, aby ożywić Kościół w kraju liczącym najwięcej katolików w Europie” – pisze Ángel Villarino.

Polacy przywitali Papieża z entuzjazmem, aczkolwiek nie tak wielkim, jak witali swojego rodaka, Jana Pawła II – dodają hiszpańskie media.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama