Watykan: Papież zawierzył Maryi pielgrzymkę do Polski

Katecheza o Piotrze Apostole i prośba o modlitwę w intencji podróży do Polski - to główne tematy audiencji ogólnej 24 maja.

Benedykt XVI zwrócił uwagę na duchowy rozwój Księcia Apostołów w czasie znajomości z Jezusem, od którego uczył się widzenia świata i ludzi. Papież przypomniał, że gdy wobec trudnej nauki Chrystusa wielu ludzi od niego odchodziło, to właśnie Piotr wyznał wiarę w imieniu Apostołów: „Panie do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”.

„Dziękuję Bogu za to, że daje mi możliwość zrealizowania marzenia, które od dawna nosiłem w sercu” – powiedział Benedykt XVI zapowiadając swą podróż do Polski i prosząc o modlitwę w tej intencji. Swą pielgrzymkę zawierzył Mace Bożej. „Niech Ona prowadzi moje kroki, ażebym mógł utwierdzić w wierze umiłowaną wspólnotę katolicką w Polsce i zachęcić ją do podjęcia, w żywej pracy ewangelizacyjnej, wyzwań obecnej chwili. Niechaj Maryja wyjedna całemu temu narodowi odnowioną wiosnę wiary i obywatelskiego postępu, przy zachowaniu stale żywej pamięci o moim wielkim Poprzedniku" – powiedział papież po włosku.

Wśród 35 tys. pielgrzymów na Placu św. Piotra było blisko tysiąc Polaków. Do nich Benedykt XVI powiedział: "Drodzy pielgrzymi polscy. Wspominamy dzisiaj Świętego Piotra Apostoła, świadka męki i zmartwychwstania Chrystusa. W duchu Jego świadectwa, udaję się już jutro z pielgrzymką do waszej Ojczyzny. Chcę wszystkich zachęcić: „trwajcie mocni w wierze”. Jest to ważne przesłanie dla całego Kościoła. Proszę was o modlitwę. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" - powiedział papież do Polaków.

Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiej katechezy:

Drodzy bracia i siostry.

W naszych katechezach snujemy rozważania nad Kościołem. Powiedzieliśmy, że Kościół żyje w osobach i dlatego podczas ostatniej katechezy zaczęliśmy zastanawiać się nad postaciami poszczególnych Apostołów, począwszy od świętego Piotra. Widzieliśmy dwa decydujące etapy jego życia: powołanie nad Jeziorem Galilejskim, a następnie wyznanie wiary: "Ty jesteś Chrystus, Mesjasz". Wyznanie, jak powiedzieliśmy, jeszcze niewystarczające, początkowe a jednak otwarte. Święty Piotr wstępuje na drogę naśladowania. I tak to początkowe wyznanie zawiera już w sobie, niczym zarodek, przyszłą wiarę Kościoła. Dzisiaj pragniemy rozważyć dwa inne ważne wydarzenia w życiu św. Piotra: rozmnożenie chleba - słyszeliśmy we fragmencie odczytanym przed chwilą pytanie Pana i odpowiedź Piotra - a z kolei Pana, który powołuje Piotra, aby został pasterzem Kościoła powszechnego.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama