Przed pierwszą zagraniczną podróżą apostolską zaplanowaną przez Benedykta XVI watykańskie media obszernie informują o Kościele w Polsce i miejscach, które odwiedzi Papież.
Dziennik l’Osservatore Romano zamieszcza kilkustronicowe materiały m.inn. z tekstami kard. Stanisława Dziwisza, abp. Stanisława Gądeckiego, bp. Tadeusza Rakoczego. Radio Watykańskie w programach różnojęzycznych nadało obszerne wywiady z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Józefem Michalikiem, z innymi osobistościami. O kościelnym i międzynarodowym kontekście obecnej pielgrzymki papieża do Polski mówi o. Andrzej Koprowski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego:
ks. A. Koprowski SJ: Wizyta Następcy Piotra w Polsce ma dwa zasadnicze wymiary: pierwszy – związany z Janem Pawłem II – wyraz wdzięczności Benedykta XVI i całego Kościoła powszechnego Jezusowi Chrystusowi za to wszystko, co Jan Paweł II zrobił dla Kościoła, dla całego świata. Wdzięczności za to KIM był ten Papież z Rodu Polaków dla świata i dla całego Kościoła. Znakiem tego będą i miejsca nawiedzane przez Benedykta XVI – Warszawa, nie tyle dlatego, że jest „stolicą Państwa”, ale dlatego, że TAM rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, tam – na Placu Zwycięstwa/Placu Piłsudskiego sprawował Mszę św. podczas której padły historyczne słowa przyzywające Ducha Św., by zstąpił na tę ziemię. Częstochowa, Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Krakowskie Błonia i Łagiewniki – których więzi z pielgrzymkami Jana Pawła II przypominać nie trzeba.
I drugi wymiar – międzynarodowy – w Auschwitz i w Birkenau – w miejscach szczególnie intensywnej zbrodni, wyniszczenia narodów – Żydów, Romów, Polaków, więźniów z tylu innych krajów… Miejsca które jest świadectwem tego, do czego może doprowadzić system polityczny i myślowy, świadomie oparty na odrzuceniu Boga jako istotnego punktu odniesienia dla drogi człowieka i ludzkości. Pamiętamy znaczenie listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku – wyprzedzającego „o dziesięciolecia” myślenie polityków i dojrzewanie opinii publicznej w zainteresowanych krajach. Następca Piotra, Papież pochodzący z Niemiec – chce złożyć hołd ofiarom zbrodni. Będzie się tam modlił w ciszy, ale i odmówi modlitwę w języku niemieckim. Da „sygnał” do głębszego jeszcze pojednania…
Wiadomości nadchodzące z Polski mówią o klimacie oczekiwania. O głębokim pragnieniu spotkania wszystkich, którzy Polskę stanowią z Następcą Piotra. Jego pragnieniem jest umocnienie wewnętrzne całego społeczeństwa, Kościoła, który jest w Polsce. „Trwajcie mocni w wierze”! Jest odnowienie doświadczenia wspólnoty, które przeżywaliśmy podczas pierwszej w 1979 i podczas kolejnych pielgrzymek Jana Pawła II.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.