Patrząc na cierpienie i śmierć Chrystusa możemy poznać coraz lepiej bezgraniczną miłość Boga względem nas. Zwraca na to uwagę papież w liście na 50-lecie encykliki Piusa XII Haurietis aquas o kulcie Serca Jezusowego.
Papież skierował go do przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego, o. Petera-Hansa Kolvenbacha, przypominając, że jezuici stale promują to nabożeństwo.
Wydana 15 maja 1956 r. encyklika Haurietis aquas zaczyna się słowami proroka Izajasza: ”Czerpać będziecie z weselem wodę ze zdrojów zbawienia” (Iz 12, 3). Jej okazją było stulecie rozszerzenia na cały Kościół święta Serca Jezusowego. „Encyklika Haurietis aquas – pisze Benedykt XVI – zachęcała wierzących, by otwierali się na tajemnicę Boga i Jego miłości, dając się jej przemieniać. Po 50 latach pozostaje wciąż aktualnym zadaniem chrześcijan pogłębianie relacji z Sercem Jezusa, tak by ożywiać w sobie wiarę w zbawczą miłość Boga”.
Ojciec święty wskazuje na potrzebę poznawania Bożej miłości, życia nią i dawania o niej świadectwa innym. Tajemnica miłości Boga do nas jest treścią nie tylko kultu Bożego Serca, ale każdej prawdziwej duchowości chrześcijańskiej. Kult miłości, która staje się widoczna w tajemnicy Krzyża, uobecnianej w każdej Eucharystii, uzdalnia nas, byśmy kochali i dawali siebie samych, stając się narzędziami w rękach Chrystusa. „Tylko w ten sposób – dodaje papież – można być wiernymi głosicielami Jego miłości”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.