Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz

Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz przedstawił w czwartek 18 maja minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wizyta ta, choć potrwa zaledwie ok. półtorej godziny, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów z całego świata.

Następnie rozpocznie się nabożeństwo. Najpierw odśpiewany zostanie Psalm 22, a później wznoszone będą kolejno intencje modlitewne w różnych językach. Pierwszą, po romsku wygłosi Romani Rose, przedstawiciel europejskich środowisk romskich. Następnie, po polsku modlić się będzie abp Stanisław Gądecki, a po rosyjsku - abp Szymon, prawosławny arcybiskup diecezji łódzko-poznańskiej. Kolejnej intencji, wznoszonej po hebrajsku, towarzyszyć będzie kadisz - żydowska modlitwa za zmarłych. Modlitwy te wznosić będą Michael Schudrich, główny rabin Polski oraz Piotr Kadlcik, przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Potem, w języku angielskim, modlić się będzie biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Janusz Jagucki. Na zakończenie, modlitwę w języku niemieckim wzniesie sam Ojciec Święty.

Po modlitwach zabrzmi "Te Deum" G.F. Haendla, wykonane przed żydowską artystkę Idę Hendel. Następnie Ojciec Święty wygłosi przemówienie, a na zakończenie do Benedykta XVI podejdzie kilkunastu przedstawicieli wspólnoty żydowskiej, którzy podziękują mu za przybycie.W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie bezpośrednio ok. 1,5 tys. osób - 200 byłych więźniów obozu, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej z Polski i z całego świata, przedstawiciele ruchów i środowisk zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz polsko-niemiecki, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci najwyższych władz państwowych, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasadorowie Izraela - w Polsce i przy Stolicy Apostolskiej.

Minister Przewoźnik zaznaczył, że choć formalnie lista osób uczestniczących w tym spotkaniu jest zamknięta, wciąż napływają zgłoszenia. Zapewnił, że wszyscy byli więźniowie, o ile tylko wyrażą takie życzenie, będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości. Organizatorzy zaprosili też grupę ok. 40 osób - byłych więźniów innych obozów koncentracyjnych, zwłaszcza na terenie Rzeszy.

Poza strefą "0" na terenie Birkenau obecnych będzie jeszcze ok. 3 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były obóz Auschwitz -Birkenau. Wydarzenie obsługiwane będzie przez ponad 30 zagranicznych stacji telewizyjnych i 15 stacji radiowych z Polski i ze świata. Przybędzie w sumie ok. 1000 dziennikarzy i fotoreporterów.

Organizatorzy podkreślają, że scenografia spotkania będzie niezwykle prosta, wręcz ascetyczna. "Wystarczająca jest sama wymowa tego miejsca" - powiedział Przewoźnik. Tron Ojca Świętego znajdzie się na niewielkim podwyższeniu, w taki jednak sposób, że będzie można odnieść wrażenie, że Papież "siedzi między ludźmi". Jego krzesło ustawione będzie lekko bokiem, pod kątem 45 stopniu, ale twarzą do pomnika.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama