Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz przedstawił w czwartek 18 maja minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wizyta ta, choć potrwa zaledwie ok. półtorej godziny, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów z całego świata.
Papież przybędzie do Oświęcimia w niedzielę 28 maja o godz. 17. Jego samochód zatrzyma się przed słynną bramą z napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym). Benedykt XVI przejdzie przez nią pieszo, samotnie. Następnie, także sam, uda się pieszo do bloku nr 11, tzw. "Bloku Śmierci". W tym czasie teren obozu będzie całkowicie zamknięty i pusty. Nie przewiduje się żadnych sektorów ani nawet obecności pracowników muzeum.
Przed wejściem do bloku 11 papieża powita prezydent RP Lech Kaczyński. Papież podejdzie samotnie pod ścianę straceń. Na terenie bloku stać będzie 32 byłych więźniów KL Auschwitz. Dwóch z nich podejdzie do Benedykta XVI, podając mu znicz, który Ojciec Święty zapali i złoży przed ścianą straceń, po czym będzie się chwilę modlił w ciszy. Następnie podejdzie do więźniów i przywita się z każdym z nich z osobna.Po tym przywitaniu Papież wejdzie do celi, w której zakończył życie św. Maksymilian Maria Kolbe. Zapali stojącą tam świecę, ofiarowaną w 1979 r. przez Jana Pawła II. Ojciec Święty wyjdzie z bloku 11 centralnym wyjściem, przy którym dokona wpisu do Księgi Pamiątkowej, a następnie przejedzie samochodem do Centrum Dialogu i Modlitwy. Przywita go tam ks. Jan Nowak, dyrektor Centrum, ks. Manfred Deselaers, pracujący w Polsce na rzecz pojednania od 16 lat, oraz dwóch młodych wolontariuszy Centrum - Polak i Niemka. Młodzi wręczą Papieżowi kwiaty.W Centrum przywita Papieża również kard. Stanisław Dziwisz. Benedykt XVI spotka się tam z siostrami karmelitankami z Oświęcimia, pracownikami Centrum, przedstawicielami Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz z młodzieżą. W sumie obecnych będzie ok. 40 osób. Papież przemówi do nich, udzieli błogosławieństwa oraz złoży wpis w Księdze Gości Domu. Wizyta w Centrum ma trwać ok. 8 min., choć organizatorzy spodziewają się, że może się nieco przedłużyć.
Z Centrum Dialogu Ojciec Święty przejedzie pod pomnik na terenie oddalonego o ok. 3 km b. obozu w Birkenau. Tam spotka się z byłymi więźniami i przedstawicielami społeczności żydowskiej z całego świata.Papieska limuzyna zatrzyma się na tyłach pomnika. Ojciec Święty na początku, w zupełnej ciszy, przejdzie wzdłuż umieszczonych przed pomnikiem 22 tablic, na których wspomniane są w różnych językach ofiary tego miejsca. Następnie 22 nastolatków z różnych narodowości wniesie zapalone znicze, które postawione zostaną przed każdą z tablic. W tym czasie grać będzie zespół Capella Cracoviensis
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.