Już blisko dwa miliony osób zadeklarowało udział w spotkaniach z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który od 25 do 28 maja odwiedzać będzie Polskę. We wszystkich miejscach papieskich modlitw i celebracji trwają intensywne przygotowania, zarówno organizacyjne jak i duchowe.
Przeprowadzane są ostatnie remonty, rozpoczyna się budowa ołtarzy. Ludzie modlą się o owoce pielgrzymki. Młodzież przygotowuje dla Benedykta specjalny duchowy dar - zobowiązanie abstynencji od narkotyków.
W momencie, gdy Benedykt XVI 25 maja postawi stopę na polskiej ziemi na warszawskim lotnisku Okęcie, w Krakowie zabrzmi Dzwon Zygmunta. Odezwie się on również, gdy Ojciec Święty w trzecim dniu swojej wizyty wjeżdżać będzie na wawelskie wzgórze.
Abp Piero Marini, papieski ceremoniarz, który od 24 kwietnia szczegółowo sprawdzał stan wszystkich przygotowań do wizyty, twierdzi, że Polacy są do niej dobrze przygotowani, jak to zresztą zawsze było w wypadku papieskich pielgrzymek.
Warszawa
Zgodnie z zaakceptowanym już przez ceremoniarza scenariuszem, pierwszym punktem programu papieskiej pielgrzymki po przybyciu na lotnisko Okęcie będzie wizyta w archikatedrze św. Jana. Ok. godz. 12.30 Benedykt XVI spotka się tam z biskupami i przedstawicielami duchowieństwa z wszystkich polskich diecezji. Obecnych będzie ok. 1 tys. osób. Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i cudownym krucyfiksem w kaplicy Baryczków Ojciec Święty powitany zostanie przez kard. Józefa Glempa, wysłucha wraz ze zgromadzonymi fragmentu Pisma Świętego i skieruje do nich swoje słowo. Nawiedzi też groby Prymasów Polski: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Agusta Hlonda.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.