Niemcy: Dokonano ostatecznego bilansu XX Światowych Dni Młodzieży

Wszystkie wydatki związane z XX Światowym Dniem Młodzieży w Kolonii w wysokości 122 mln euro zostały pokryte. Finansowego bilansu dokonał w Kolonii, w obecności dziennikarzy dyrektor finansowy spotkania, Hermann-Josef Johanns. Koszty przedsięwzięcia były wyższe o ok. 22 mln euro niż się spodziewano.

W XX ŚDM, które odbyły się w dniach 16- 21 sierpnia 2005 r. uczestniczyło 410 tys. zarejestrowanych pielgrzymów, o 110 tys. więcej niż oczekiwano. W Mszy św. kończącej spotkanie z udziałem Benedykta XVI wzięło udział 1,1 mln osób

Wyższe koszty związane były przede wszystkim z większą liczbą uczestników, co kosztowało ok. 5 mln euro więcej niż wcześniej planowano. Dodatkowo ponad 4 mln euro wydano na zmianę miejsca celebry wieńczącej ŚDM. Ok. 1 mln euro wydano na usuniecie różnego rodzaju awarii spowodowanych przez wolontariuszy.

Najwięcej młodzieży przybyło z Niemiec - 105 tys. Drugą grupą byli Włosi - 100 tys. W spotkaniu uczestniczyło 750 biskupów w tym 54 kardynałów i prawie 10 tys. księży. W ceremonii otwarcia w Kolonii, Düsseldorfie i Bonn uczestniczyło 300 tys. osób. Na wybrzeżu Renu w Kolonii z Papieżem spotkało się 500 tys. młodych, a ponad 800 tys. wzięło udział w wieczornym czuwaniu z Benedyktem XVI na błoniach Marienfeld.

35 proc. wydatków poniesiono na opłacenie podróży części pielgrzymów z ubogich regionów świata. Ok. 20 proc. wydano na przygotowanie błoń na Marienfeld, 15 proc. na techniczną infrastrukturę, 10 proc. przeznaczono na opłacenie personelu spoza grupy organizacyjnej ŚDM. Mniej niż 10 proc. wydano na utrzymanie wolontariuszy.

40 proc. wydatków pokryli sami pielgrzymi, a ok. 25 proc. niemiecki Kościół. Państwo, land Nadrenii-Westfalii i miasto Kolonia ofiarowało 12 proc. środków. Ponadto inne sumy na pokrycie wydatków pochodziły ze specjalnej loterii (10 proc.), od sponsorów (6 proc.), prywatnych osób (4 proc.), sprzedaży pamiątek (1 proc.)

Były sekretarz generalny ŚDM, biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej, Heiner Koch zwrócił uwagę na niematerialny sukces ŚDM podkreślając niezwykłą gościnność z jaką w Niemczech spotkali się młodzi ludzie z całego świata. "Dla wielu z nas było to niewiarygodne": - powiedział bp Koch.

Ponadto podkreślił, że skutki ŚDM dla życia religijnego w archidiecezji są widoczne do dzisiaj. Po raz pierwszy od 1981 r. liczba wystąpień z Kościoła katolików w archidiecezji kolońskiej spadła w 2005 r do poziomu 5 tys. osób. Wzrosła natomiast liczba powrotów na łono Kościoła i była największa od 1957 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama