Benedykt zaśpiewa po polsku!

Benedykt XVI będzie śpiewał po polsku niektóre fragmenty Mszy - ujawnił w rozmowie z KAI ks. Stanisław Szczepaniec, odpowiedzialny za przebieg papieskiej celebracji na krakowskich Błoniach.

Kapłan poinformował, że także krótsze modlitwy będą odmawiane przez Papieża po polsku.

Całość Mszy św. na krakowskich Błoniach 28 maja Benedykt XVI będzie odprawiał po łacinie, zwłaszcza dłuższe modlitwy. - Są jednak spore fragmenty, które Ojciec Święty będzie wypowiadał po polsku - powiedział KAI ks. Stanisław Szczepaniec. Ujawnił, że są plany, iż Papież będzie także śpiewał w tym języku. - Chyba po raz pierwszy usłyszymy, jak Benedykt XVI śpiewa po polsku! - podkreśla kapłan.

Ks. Szczepaniec poinformował, że chodzi o np. wezwania po przeistoczeniu "Oto wielka tajemnica wiary", czy przed "Ojcze nasz". - Dziś trudno orzec, czy to dojdzie do skutku, ale Ojciec Święty będzie miał nuty w Mszale i jeśli tylko będzie chciał, będzie mógł śpiewać - zapewnił kapłan, który jest odpowiedzialny za przebieg papieskiej celebracji na krakowskich Błoniach.

Język łaciński został wybrany z kilku powodów. W Mszy odprawianej przez papieża Benedykta XVI będzie brała udział także spora grupa duchownych z zagranicy. - Poza tym łacina to język podstawowy w Kościele. Nie wyobrażam sobie, żeby na krakowskich Błoniach papież odprawiał w języku włoskim czy niemieckim - podkreślił ks. Szczepaniec. Jego zdaniem w polskiej rzeczywistości łacina jest rzadko używana. - Trochę za mało przyzwyczajamy do niej wiernych. Tymczasem powinni oni umieć przynajmniej odpowiadać w tym języku na wezwania celebransa - zauważył ks. Szczepaniec. Dodał, że strona watykańska była nawet "trochę zdziwiona" faktem, że Polacy mogą mieć z tym problem.

W książeczce przygotowywanej na Mszę z papieżem Benedyktem XVI będą umieszczone dwa teksty: polski i łaciński. Swoją homilię papież Benedykt XVI rozpocznie po polsku, potem odczyta fragment w języku włoskim, ale jej zasadniczą część prawdopodobnie ktoś odczyta po polsku. - Ojciec Święty robi szybkie postępy w języku polskim, więc należy się spodziewać, że na krakowskich Błoniach nie raz usłyszymy jego słowa w naszym języku ojczystym - zapewnił bp Józef Guzdek, przewodniczący komitetu organizacyjnego pielgrzymki papieskiej w Krakowie. Głównym motywem papieskiej celebracji na Błoniach będzie przypadające na 28 maja święto Wniebowstąpienia Pańskiego, ale w homilii zapewne znajdzie się także nawiązanie do Miłosierdzia Bożego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg