To będzie dokument o chorych, a nie o prezerwatywach

Przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kardynał Javier Lozano Barragan powiedział, że w tym roku zostanie przygotowany dokument na temat duszpasterstwa osób chorych na AIDS, który następnie zostanie przekazany do akceptacji Benedyktowi XVI.

Watykański dostojnik przypomniał w Radiu Watykańskim stanowisko Kościoła, że najlepszą metodą zabezpieczenia przed AIDS jest wstrzemięźliwość i małżeńska wierność.

Będzie to swoisty podręcznik, studium naukowe, ale i moralne. Zostanie ono zaprezentowane Ojcu Świętemu i to on, kierując się swą mądrością i opieką ze strony Ducha Świętego, podejmie decyzję i powie nam, co czynić - oświadczył kardynał Barragan.

W wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni zauważył, że w mediach kładzie się nacisk na sprawę zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się wirusa, a więc - jak podkreślił - użycia prezerwatyw. Tymczasem najlepszą prezerwatywą jest wstrzemięźliwość i wierność małżeńska - dodał watykański hierarcha.

W ten sposób kardynał Barragan odniósł się do medialnych reakcji na swój wywiad dla niedzielnego dziennika "La Repubblica". Ujawnił w nim, że Benedykt XVI poprosił kierowaną przez niego dykasterię o przestudiowanie sprawy użycia prezerwatyw przez osoby chore na choroby zakaźne. Jednocześnie watykański "minister zdrowia" nie poinformował, co dokładnie zawierać będzie dokument, przygotowywany przez naukowców i teologów.

W wywiadzie dla papieskiej rozgłośni meksykański kardynał nie poruszył kwestii ewentualnej zgody Kościoła na użycie prezerwatyw przez chorych na AIDS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg