Szef zomowców będzie chronił papieża?

Arkadiusz Zadros, szef sztabu policji, który odpowiada za zabezpieczenie wizyty papieża w Częstochowie, dowodził w stanie wojennym oddziałami ZOMO pacyfikującymi demonstrantów. - Taki człowiek nie ma moralnego prawa do pracy w policji - mówią dawni opozycjoniści

Podczas stanu wojennego w Częstochowie manifestacji było kilka. Największe w 1982 roku: 1 maja, 31 sierpnia (rocznica powstania "Solidarności"), 13 grudnia (rocznica ogłoszenia stanu wojennego). Wszystkie zostały brutalnie rozbite przez oddziały ZOMO. Najbardziej bulwersująca była jednak pacyfikacja pochodu uczniów, którzy 1 września wracali z mszy na Jasnej Górze rozpoczynającej rok szkolny. Zomowcy gonili młodzież Alejami, pod Megasamem doszło do starć, użyto armatek wodnych, gazu łzawiącego.

Jak wspominają świadkowie tamtych wydarzeń, o rozbiciu pochodu uczniów mówiło Radio Wolna Europa. Pacyfikujących zomowców nazywano "wściekłe psy Zadrosa". Czy to on wydał rozkaz rozgromienia młodzieży? - Z pewnością zrobili to dowódcy ZOMO, które podlegało wydziałowi prewencji. Nazwisko Zadrosa było znane opozycji, ale nie widziałem dokumentów świadczących, jaką funkcję pełnił w milicji. Tamte służby robiły wszystko, by zachować anonimowość - mówi Jarosław Kapsa, działacz podziemnej "Solidarności", a po 1989 roku poseł i członek komisji weryfikującej dawnych milicjantów. - Ale zomowcy działali wyłącznie na rozkaz przełożonych: nigdy nie urządzali samodzielnych akcji.

GW/Monika Jaremko-Siarska i Marek Mamoń

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama