Oficjalnym hymnem Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI jest pieśń "Nie lękajcie się" - poinformowali KAI organizatorzy tego spotkania. Autorem słów i melodii hymnu jest młody kompozytor krakowski Piotr Pałka. Polska młodzież spotka się z papieżem Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach 27 maja.
Hymn "Nie lękajcie się" został napisany specjalnie na majowe spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym. - Tytuł hymnu nawiązuje do wezwania Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Pieśń porusza także dwa kluczowe tematy: encyklikę papieża Benedykta XVI "Bóg jest Miłością" oraz hasło jego pielgrzymki do Polski "Trwajcie mocni w wierze" - powiedział KAI ks. Robert Tyrała, przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej. Pieśń ma być przesłaniem dla wszystkich młodych, którzy przyjadą do Krakowa, żeby spotkać się z papieżem.
- To będzie śpiew całej młodej Polski w Krakowie - podkreślił twórca hymnu Piotr Pałka. Jego zdaniem, w tym śpiewie zawarta jest prośba młodzieży o pomoc w wytrwaniu w wierze. Odwołuje się też ona do Miłosierdzia Bożego. W tekście hymnu znajdują się odniesienia do najważniejszych symboli spotkania młodych Polaków z Benedyktem XVI: ognia i skały. - Ogień miłosierdzia Jan Paweł II pokazał jako źródło, z którego młodzi mają czerpać w życiu. A skała to symbol Ojca Świętego, z którym się spotykamy. Będziemy do niego się zwracać, będziemy na niego patrzeć, bo on jest naszym pasterzem, który prowadzi nas do Ojca - tłumaczy Pałka.
Podczas Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z papieżem Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach zaśpiewa schola złożona z ponad 400 młodych krakowian z towarzyszeniem 50-osobowej orkiestry. Na Błoniach zabrzmi nie tylko hymn "Nie lękajcie się", ale także inne śpiewy, znane z wcześniejszych spotkań młodzieży z Janem Pawłem II: "Polska wita Cię", "Niech nas ogarnie łaska Panie Twa", "Wszystko Tobie oddać pragnę" i inne. - Są to śpiewy, które opowiadają o tym, czym żyjemy na co dzień, o naszej relacji z Panem Bogiem. One składają się na niepowtarzalną atmosferę spotkań polskiej młodzieży z papieżem - opowiada Pałka, który jest także dyrygentem papieskiej scholi. Wśród nowych kompozycji jest utwór "Szukałem was", nawiązujący do ostatnich słów skierowanych przez papieża Jana Pawła II do młodzieży. - Jestem przekonany, że papież Benedykt XVI będzie mógł zobaczyć młody Kościół polski i usłyszeć, jak młodzi Polacy potrafią pięknie śpiewać i pięknie się modlić - podkreślił Pałka. - Pokażemy mu, że ten Kościół naprawdę żyje! - zapewnił. .
Piotr Pałka jest przedstawicielem młodego pokolenia krakowskich twórców związanych szczególnie z muzyką religijną. Jest kompozytorem, dyrygentem oraz śpiewakiem. W 1998 roku został laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, gdzie zdobył II miejsce oraz dwie nagrody specjalne: za najlepsze kształtowanie wokalne śpiewu zespołowego i za najlepszą metodę pracy z chórem. Od tego czasu prowadził wiele zespołów i chórów, m.in. Muzyki Żydowskiej, Seminaryjny Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Michalitów, Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiacy" oraz Scholę Braci Mniejszych Kapucynów. W 1999 roku dyrygował Chórem Papieskim, występującym podczas spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie i założył działający obecnie przy bazylice oo. Franciszkanów chór Voce Angeli. Pałka kierował także scholą papieską na krakowskich Błoniach w 2002 roku oraz chórem, który śpiewał na Błoniach 7 kwietnia 2005 roku, w przeddzień pogrzebu Jana Pawła II. W październiku 2005 roku odbyła się premiera "Tryptyku rzymskiego" - kompozycji do poematu Jana Pawła II, składającej się z 18 utworów wokalno - instrumentalnych, rozpisanych na solistę, chór i orkiestrę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.