Audiencja środowa: O Triduum Paschalnym

Znaczenie i miejsce Triduum Paschalnego w życiu Kościoła katolickiego były przedmiotem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej 12 kwietnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

W Wielką Sobotę Kościół, łącząc się duchowo z Maryją, pozostaje na modlitwie przy grobie, gdzie spoczywa nieruchomo ciało Syna Bożego, jakby wypoczywając po dziele odkupienia, zrealizowanego przez Jego śmierć (por. Hbr 4,1-13). Późnej nocy rozpocznie się uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której w każdym kościele rozlegnie się radosny śpiew Gloria i paschalnego Alleluja, płynący z serc nowych ochrzczonych i całej wspólnoty chrześcijańskiej, radującej się, gdyż Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.

Drodzy bracia i siostry, po to, by obchody Wielkiejnocy były owocne, Kościół prosi wiernych, aby przystępowali w tych dniach do sakramentu pokuty, który jest dla każdego z nas niczym śmierć i zmartwychwstanie. W starożytnej wspólnocie chrześcijańskiej w Wielki Czwartek biskup przewodniczył obrzędowi Pojednania Penitentów. Warunki historyczne z pewnością zmieniły się, ale przygotowanie się do Paschy przez dobrą spowiedź pozostaje obowiązkiem, który należy w pełni dowartościować, umożliwia nam bowiem rozpoczęcie naszego życia na nowo oraz rzeczywisty nowy początek w radości Zmartwychwstałego i w komunii otrzymanego od Niego przebaczenia.

Świadomi, że jesteśmy grzesznikami, ale ufni w Boże miłosierdzie, pozwólmy Chrystusowi, aby nas pojednał, abyśmy mogli jeszcze intensywniej zakosztować radości, jaką On nam przynosi swym zmartwychwstaniem. Przebaczenie, jakiego udziela nam Chrystus w sakramencie pokuty, jest źródłem pokoju wewnętrznego i zewnętrznego i czyni z nas apostołów pokoju w świecie, w którym trwają niestety podziały, cierpienie oraz dramaty niesprawiedliwości, nienawiści i przemocy, niezdolności do pojednania się, aby rozpocząć na nowo przez szczere przebaczenie.

My jednak wiemy, że ostatnie słowo nie należy do zła, zwycięzcą jest bowiem Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, a Jego triumf ukazuje się z mocą miłosiernej miłości. Jego zmartwychwstanie daje nam tę pewność: mimo wszystkich mroków, istniejących na świecie, ostatnie słowo nie należy do zła. Wspierani tą pewnością będziemy mogli z większą odwagą i entuzjazmem zaangażować się na rzecz narodzin sprawiedliwszego świata.

To życzenie składam z serca wam wszystkim, bracia i siostry, życząc, byście przygotowywali się z wiarą i nabożeństwem do bliskich już świąt Wielkiejnocy. Niech towarzyszy wam Najświętsza Maryja, która po towarzyszeniu swemu boskiemu Synowi w godzinie męki i krzyża, dzieliła radość z Jego zmartwychwstania.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg