Karol Wojtyła sympatyzował z marksizmem?

Badacze z Oxfordu twierdzą, że polski Kościół nie chce upublicznić wykładów Karola Wojtyły na temat Marksa - donosi Życie Warszawy.

Czy polski Kościół celowo odwleka publikację nieznanego skryptu Karola Wojtyły z 1954 r., w którym zdradza on rzekome sympatie do marksizmu? Tak twierdzi dwójka badaczy Jana Pawła II z Oxfordu. – To absurd – zaprzecza ks. prof. Andrzej Szostek z KUL.

Sprawa dotyczy „Katolickiej Etyki Społecznej”, skryptu przygotowanego przez Karola Wojtyłę podczas jego wykładów w seminarium duchownym w Krakowie. Zdaniem dwójki badaczy: dr Jolanty Babiuch z Oxfordu oraz współpracującego z nią publicysty Jonathana Luxmoore’a, Wojtyła z dużym szacunkiem podchodził wówczas do marksistowskiej krytyki kapitalizmu.

– Tak dogłębnie badał to zagadnienie, że na wykładach przejmował elementy języka marksizmu – twierdzi w rozmowie z Życiem Warszawy Luxmoore.

– Tyle że to podważa wizerunek papieża jako antykomunisty od kołyski. Dlatego Kościół w Polsce zniechęca do interesowania się tym tekstem. Tymczasem opóźnienie wydania skryptu może doprowadzić do nieuwzględnienia go w procesie beatyfikacyjnym -­ uważa Luxmoore.

Jego zdaniem, jeśli do tego dojdzie, oznaczać to będzie, że Trybunał wybierze dane wygodne do tworzenia hagiografii, zamiast odkryć pełnię złożonej osobowości papieża.

Sugestiom o „cenzurowaniu papieża” zdecydowanie zaprzeczają przedstawiciele polskiego Kościoła. – Należy pamiętać, w jakich czasach wykładał Wojtyła. Otwarta krytyka marksizmu była wtedy niedopuszczalna -­ mówi bp Tadeusz Pieronek, który jako student uczestniczył w wykładach przyszłego papieża, a dziś przewodniczy pomocniczemu trybunałowi beatyfikacyjnemu w Krakowie. – Opóźnienia w publikacji nie mają żadnego związku z beatyfikacją – zapewnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg