Krzyż na Giewoncie w świetle

Dla uczczenia pamięci Jana Pawła II młodzi ludzie oświetlili krzyż na Giewoncie.

Wynieśli pod szczyt agregat prądotwórczy i halogen. Zapowiadają, że doroczne wyprawy będą kontynuowane.

Wcześniej dwóch mieszkańców Zakopanego powiesiło na krzyżu żółto-niebieskie flagi papieskie.

- Cieszymy się, że z mroków nocy wyłonił się krzyż, o którym Jan Paweł II mówił w swych homiliach - powiedzieli młodzi górale, które wpadli na pomysł oświetlenia krzyża na tym popularnym szczycie. Najpierw reflektor rozbłyśnie kilkakrotnie, by w końcu snop światła o godzinie 21.37 ogarnął cały krzyż.

Grupa w składzie: Dariusz Jędrusik, Krystian Siwy, Dawid Styrczula, Szymon Maśniak, Maciej Maśniak i Szymon Jędrusik samodzielnie wyniosła pod Giewont agregat prądotwórczy i reflektor halogenowy. Na konstrukcji powiewają już flagi papieskie i w barwach Zakopanego, zawieszone tam wcześniej przez przewodników tatrzańskich Tomasza Wojciechowskiego i Pawła Murzyna.

Po raz pierwszy taką akcję oświetleniową młodzi górale przeprowadzili w zeszłym roku, podczas pogrzebu Jana Pawła II. I taki zwyczaj ma być kontynuowany: każdorazowo 2 kwietnia i cały następny tydzień o godz. 21.37 na Giewoncie będzie jasno. Na pomysł wpadł rok temu Andrzej Styrczula, ojciec jednego z uczestników wyprawy. - Akcję tę będziemy kontynuować każdego roku. A potem nasze dzieci i wnuki - zapowiedział Szymon Jędrusik.

6 czerwca 1997 Ojciec Święty w przemówieniu do górali zgromadzonych pod Krokwią powiedział: "Ten krzyż na Giewoncie jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Ten krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Wasze miasto rozłożyło się u stóp krzyża, żyje i rozwija się w jego zasięgu. Nie wstydźcie się krzyża. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda".

Parafia Świętego Krzyża w Zakopanem organizuje dwa razy w roku pielgrzymkę na Giewont: 19 sierpnia, w rocznicę poświęcenia krzyża i 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża.

Na przełomie XIX i XX wieku, z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego, mieszkańcy Zakopanego postanowili postawić na Giewoncie krzyż, który z biegiem czasu stał się symbolem wiary tutejszego ludu. Metalową konstrukcję siedemnastometrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 roku 250 osób, najpierw furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt.

Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg