O jedności Chrystusa i Kościoła mówił Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji ogólnej 15 marca w Watykanie.
Papież nawiązał w niej do fragmentu Ewangelii św. Marka mówiącego o powołaniu dwunastu apostołów, rozpoczynając tym samym nowy cykl katechez - na temat związków Chrystusa z Kościołem na przykładzie apostołów.
Na Placu św. Piotra zgromadziło się ok. 30 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.
Po wygłoszeniu swej nauki Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Dziś mówiłem o jedności Chrystusa i Kościoła, która wyraża się w misji Apostołów i ich następców, biskupów. Życzę, aby nawiedzenie grobów apostolskich w Wiecznym Mieście umocniło w Was poczucie tej jedności. Niech Pan błogosławi Wam i Waszym rodzinom!".
Była to 42. audiencja ogólna Benedykta XVI od początku pontyfikatu i 10. w 2006 r.
Publikujemy cały tekst przemówienia Ojca Świętego:
Drodzy bracia i siostry,
Po katechezach na temat Psalmów i kantyków w Liturgii Godzin i nieszporach chciałbym poświęcić najbliższe spotkania środowe tajemnicy związków między Chrystusem a Kościołem, rozważając ją, począwszy od doświadczenia Apostołów w świetle powierzonego im zadania.
Kościół został ustanowiony na fundamencie Apostołów jako wspólnota wiary, nadziei i miłości. Przez Apostołów nawiązujemy do samego Jezusa. Kościół zaczął się tworzyć, gdy niektórzy rybacy z Galilei spotkali Jezusa, pozwolili się porwać Jego spojrzeniu, Jego głosowi, Jego gorącemu i mocnemu wezwaniu: "Pójdźcie za Mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi" (Mk 1,17; Mt 4,19). Mój umiłowany Poprzednik Jan Paweł II zaproponował Kościołowi na progu trzeciego tysiąclecia, by kontemplował oblicze Chrystusa (por. Novo millennio ineunte, 16 i n.). Idąc w tym samym kierunku w katechezach, które dzisiaj rozpoczynam, chciałbym ukazać, jak właśnie światło tego Oblicza odbija się w obliczu Kościoła (por. Lumen gentium, 1), mimo ograniczeń i cieni naszego kruchego i grzesznego człowieczeństwa.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.