20 mln zł przeznaczył samorząd Mazowsza na budowę centrum papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Uchwałę w tej sprawie podjęli wczoraj radni województwa - informuje Życie Warszawy.
Instytut Papieża Jana Pawła II – tak formalnie nazywa się wspólna inicjatywa władz Mazowsza i Episkopatu Polski – zajmie się gromadzeniem pamiątek związanych z Ojcem Świętym, a także katalogowaniem i opracowaniem jego dzieł.
Z budżetu województwa mazowieckiego na powołanie i utworzenie placówki przeznaczono 20 mln zł. Natomiast archidiecezja warszawska na siedzibę Instytutu udostępni część powierzchni w Świątyni Opatrzności Bożej.
Z takim sposobem finansowania instytutu zgodziła się wczoraj większość radnych województwa. Przeciwko tworzeniu przez samorząd instytutu była lewica. Jej zdaniem, powołano go tylko po to, aby władze Mazowsza mogły finansować budowę Światyni Opatrzności.
Będzie to pierwszy instytut papieski w stolicy. Z projektu władz Warszawy – utworzenia Centrum Myśli Jana Pawła II – na razie nic nie wyszło. Co prawda, wybrano siedzibę dla centrum – w kamienicy przy ul. Foksal, ale trzeba ją wyremontować. Ponadto miejskim urzędnikom do tej pory nie udało się powołać dyrektora centrum.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.